EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu

EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu

Hałas jako niewidzialne zagrożenie jest szczególnie niebezpieczny. Pamiętajmy, że objawy utraty słuchu, które jesteśmy w stanie łatwo zauważyć, pojawiają się najczęściej dopiero po kilku, kilkunastu latach narażenia na hałas. Wtedy, kiedy jest już za późno.

Dlatego tak ważne jest, aby już od pierwszego dnia pracy prawidłowo się chronić, bo póki, co lekarstwa na utratę słuchu nie wymyślono. Możemy działać wyłącznie prewencyjnie.

Ze słuchem jest trochę jak z niezdrowym odżywianiem. Być może jeden burger nie będzie miał wielkiego wpływu na zdrowie dzisiaj, ale już codzienne zajadanie się fast foodami może przynieść niepożądane skutki, które odczujemy w przyszłości.

W przypadku hałasu jest nawet gorzej. Już nawet kilka sekund narażenia na dźwięki o dużym natężeniu mogą nieodwracalnie uszkodzić słuch. Mogą to być np.: pojedyncze głośne uderzenia w warsztacie.

EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu

Dlaczego weryfikacja dopasowania ochronników słuchu jest tak istotna?

Często okazuje się, że zatyczki jednorazowe są zaaplikowane w sposób nieprawidłowy, co może wynikać z pośpiechu lub niedbałości i w efekcie użytkownik nie jest w ogóle chroniony, choć mogłoby się wydawać inaczej.

Badanie pozwala nie tylko dobrać odpowiedni ochronnik słuchu do potrzeb pracownika, ale przede wszystkim jest to świetna okazja do uświadomienia go o zagrożeniach hałasem, jakie na niego czyhają w jego środowisku pracy oraz czas na szkolenie z poprawnej aplikacji ochronników. Wszystko by realnie chronić jego słuch.

Na czym polega badanie?

Podczas badania sprawdzamy, jak pracownik zakłada zatyczki, a następnie mierzymy hałas, jaki dociera z emitera do czujników znajdujących się w zatyczkach testowych.

Wynik wyświetlany na monitorze komputera, a później dostępny w formie raportu, wskazuje dalsze kroki postępowania:

 • W przypadku pozytywnego wyniku wiemy, że pracownik ma poprawnie dobrane zatyczki oraz – co równie ważne – zakłada je w sposób prawidłowy.

  Jego słuch jest chroniony.

 • Jeżeli wynik jest negatywny, ponieważ pracownik zakłada zatyczki w sposób nieprawidłowy, następuje krótkie przeszkolenie pracownika i ponowienie testu aż do skutku.
 • Jeżeli jednak wynik wciąż jest negatywny, nawet pomimo prawidłowej aplikacji zatyczki, co może wynikać z nietypowego (np. wąskiego) kształtu kanału usznego, dobieramy inny rodzaj ochronnika słuchu, np.: wielorazowe zatyczki o odmiennej budowie, zatyczki na pałąku lub nauszniki ochronne.

Badanie odbywa się u Państwa w zakładzie. Przyjeżdżamy do Was ze sprzętem i po kolei badamy pracowników. Samo badanie przeprowadzamy BEZPŁATNIE, natomiast po Waszej stronie pojawia się konieczność zakupu jednorazowych zatyczek testowych, które wykorzystane zostaną podczas badania. Najczęściej umawiamy się na zbadanie niewielkiej liczby pracowników np. 20-40 osób dziennie. Samo badanie trwa kilka minut, co oznacza, że firma nie zostaje sparaliżowana na pół dnia, tylko wciąż działa w sposób płynny.

Przebieg badania

 1. Pracownik siada do badania.
 2. Wkłada zatyczkę testową do ucha, a my ją podpinamy do komputera.
 3. Przed pracownikiem stoi niewielki głośnik – emiter. Z głośnika wydobywa się krótki sygnał dźwiękowy.
 4. Następuje pomiar poziomu hałasu, jaki dostał się do ucha.

EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu

Negatywny wynik badania

Przy pierwszym pomiarze w 70% przypadków okazuje się, że zatyczka jest nieprawidłowo założona i zamiast tłumić kilkadziesiąt decybeli, tłumi pracownika zaledwie 2-8 dB.

Osoba, która zobaczyła swój kiepski wynik tłumienia na ekranie, zwykle jest zszokowana. Słyszymy wtedy opinie:

„Jak to?! Tyle lat chodzę z tymi zatyczkami w uchu i nieprawidłowo to robiłem? Teraz już wiem, dlaczego w domu muszę podgłaśniać telewizor”.

EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu

Szkolenie pracownika

Jak prawidłowo należy włożyć zatyczkę?

 1. Przed aplikacją zatyczkę należy zrolować w palcach. Tym sposobem zatyczka będzie miała mniejszą objętość, co pozwoli ją dokładnie zaaplikować.
 2. Drugą ręką naciągamy ucho. Rękę prowadzimy nad głową, aby ucho chwycić od góry, a tym samym dać sobie najdogodniejsze warunki do aplikacji zatyczki.
 3. Wkładamy zatyczkę. Przez chwilę przytrzymujemy zatyczkę palcem. Zatyczka w kilka sekund rozpręży się w kanale usznym, dokładnie go wypełniając. Dopiero od tego momentu słuch pracownika jest skutecznie chroniony.

EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu

EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu

EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu

Aplikacja, choć prosta, jak się okazuje, potrafi sprawiać problemy. Z praktyki wiemy jednak, że wystarczy krótkie szkolenie i kilka prób ze strony pracownika, aby kolejne aplikacje wykonywał już poprawnie.

Ochrona słuchu to kwestia świadomości. Pracownik, który uzmysłowi sobie, że warto poświęcić te kilka sekund więcej, aby prawidłowo założyć zatyczkę i chronić swój słuch, z pewnością będzie to robić, bo rozumie, że chodzi o jego zdrowie i spokojną przyszłość.

Dokumentacja

Badanie kończymy wydrukiem raportu w dwóch kopiach. Jedna dla pracownika oraz druga dla pracodawcy, która prócz modelu zatyczek i poziomu tłumienia, zawiera podpisy.

Raport taki polecamy umieścić w teczce pracownika jako dowód, że odbył badanie i nauczył się prawidłowo aplikować wkładkę.

Badanie takie ma tę przewagę nad teoretycznymi prezentacjami i upomnieniami ze strony służb BHP, że po prostu zostaje w głowie. Choć trwa tylko kilka minut, to działa bezpośrednio na świadomość pracownika. Pracownik, widząc swój niekorzystny wynik oraz przechodząc praktyczne szkolenie z aplikacji zatyczek, bierze sobie wszystko do serca i już więcej o nich nie zapomni.

Jeżeli są Państwo zainteresowani, takimi badaniami, to zapraszamy do kontaktu. Przyjedziemy, wykonamy testy, przeszkolimy i uświadomimy Waszych pracowników, aby skutecznie chronili swój słuch.

EAR-Fit – badanie dopasowania ochronników słuchu


Powyższy materiał stanowi rozszerzenie Webinarium BHP 2020 dotyczącego ochrony szlifierza. Materiał był dostępny dla zarejestrowanych uczestników.

Chcesz otrzymywać tego typu materiały wcześniej? Zapraszamy na nasz kanał na Youtubie i fanpage'a na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o nadchodzących wydarzeniach.

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane