[WIDEO] Która tarcza lepiej tnie stal?

[WIDEO] Która tarcza lepiej tnie stal?

Cięcie stali jest jednym z podstawowych zadań szlifierza. Praca powinna iść lekko, nie wymagając od operatora wyczerpującego dociskania szlifierki do elementu, a przede wszystkim powinna przebiegać w sposób efektywny. Tak, aby jedną tarczą można było wykonać wiele cięć.

Do testu porównawczego wzięliśmy dwie tarcze o średnicy początkowej 125 mm i grubości 1 mm, tarczę z ceramicznym nasypem Cubitron II i tarczę z nasypem z elektrokorundu zwykłego.

Zadanie było banalne: wykonać 10 cięć stalowej rurki. Tarcza, która zużyje się mniej, jest tą bardziej wydajną. Zużycie mierzyliśmy suwmiarką, uwzględniając całą średnicę tarczy.

Pierwsza do rywalizacji stanęła tarcza kubitronowa. Stalowy profil nie stanowił dla niej wyzwania i poradziła sobie z nim w mgnieniu oka. Każde z 10 cięć odbyło się płynnie i praktycznie bez docisku. Tarcza Cubitron II tnie stal precyzyjnie i szybko, nie tracąc przy tym swoich pierwotnych właściwości. Ubytek na niej wyniósł zaledwie 1 mm, a średnica tarczy po cięciu miała 124 mm. Co ważniejsze, jest ona nadal ostra.

Czego niestety nie można powiedzieć o tarczy korundowej. Już podczas cięcia wykazywała spadek wydajności, co skutkowało unoszącym się dymem, który był efektem zbyt wysokiej temperatury pracy tarczy. Przegrzany materiał ścierny nie tylko pracuje gorzej i stanowi zagrożenie dla jakości cięcia, ale również zużywa się znacznie szybciej. Tarcza dosłownie znikała w oczach, co potwierdził pomiar. Pozostało jej zaledwie 111,8 mm, a to o kilkanaście milimetrów mniej niż jej nominalna wartość i tarczy konkurencyjnej już po cięciu.

Zobacz test:

Tak duża różnica, wydawać by się mogło, w teście na tak małą skalę, to nieporozumienie. Liczby jednak mówią wszystko. Te kilkanaście milimetrów to około 20% różnica w poziomie zużycia, a procent ten jedynie by wzrastał.

Zwykła tarcza coraz bardziej, by się zapychała, temperatura, by rosła, a wydajność malała. Aby utrzymać tempo pracy, szlifierz musiałby zwiększyć docisk, co powodowałoby wyłącznie zmęczenie, a efekty byłyby znikome. Samo narzędzie poddane intensywniejszej pracy w końcu potrzebowałoby również chwili przerwy, aby ostygło i się najzwyczajniej nie spaliło. Trudno w takim przypadku mówić o wydajności, a już na pewno o komforcie pracy.

Wydajność ściśle zależy od ścierniwa oraz temperatury pracy. Cubitron II jest dopracowanym materiałem, w którym wykorzystano dodatek chłodzący, a nasyp jest ułożony równomiernie w całej przestrzeni tarczy. Ponadto jest on po prostu bardzo ostry przez cały okres użytkowania. Odpowiednio ułożone mikroskopijne piramidki podczas pracy „wyostrzają się” – gdy jedne krawędzie się tępią, nowe ostre zostają odsłonięte.

W przeciwieństwie do standardowego nasypu Cubitron II ze względu na swoją budowę nie zapycha się i tym samym nie gromadzi nadmiaru ciepła. Jednorodny rozkład ścierniwa pozwala całej tarczy na równą pracę, co bezpośrednio przekłada się na niższe temperatury i wyższą produktywność. Cubitron II jest oczywistym zwycięzcą testu.

ZOBACZ PRODUKTY

Autorzy:

Wojciech Tamborski

Oskar Saja

O AUTORZE
Dział Materiałów Ściernych i Napraw Blacharsko-Lakierniczych
Tamborski Wojciech
tel. 52 325 80 27
kom. 604 761 889
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane