Proces wykańczania stali nierdzewnej

Proces wykańczania stali nierdzewnej

Szczotki 3M PF-FB skracają proces

Proces wykańczający stal nierdzewną, należy do najbardziej pracochłonnych i problematycznych etapów szlifowania stali. Niewątpliwie każdy, kto ma z tym do czynienia i obrabia stal, zdaje sobie sprawę, że jest to również najdroższy etap obróbki.

Spowodowane jest to przejściem przez kilka rodzajów materiałów ściernych – różne typy i gradacje. Dobór odpowiedniego narzędzia pracy to priorytet, a zarazem lepszy komfort pracy. Praca doradców technicznych w firmie Horus polega na udoskonalaniu procesów technologicznych u naszych klientów.

Tym razem testy były przeprowadzone u klienta, który wykonuje ekskluzywne wyroby z metali szlachetnych takich jak mosiądz, czy stal nierdzewna. Sytuacja, jaką zastaliśmy na produkcji, była następująca: przy procesie ręcznego szlifowania stalowych profili, klient wykorzystywał popularne szczotki na trzpieniu, zwane również ściernicami wachlarzowymi, o dwóch ziarnistościach: P80 oraz P120 (skala FEPA), a następnie profile były poddawane szlifowaniu szczotkami o większej średnicy, mocowanymi na maszynę stacjonarną. Końcowym etapem polegającym na ręcznym wykończeniu stali był kawałek włókniny, dzięki któremu nadawało się ręcznie ostateczny delikatny szlif.

Szczetki 3M Scotch-Brite

Z całą pewnością stwierdziliśmy, że należy skrócić cały proces szlifowania, wyeliminować jeden z etapów i ulepszyć produkcję. Przeprowadzając u klienta testy, bardzo efektywna okazała się szczotka 3M PF-FB z włókniny Scotch-Brite o ziarnistości 5A MED. (ok. P180-200). Dało to ewidentną korzyść dla klienta w postaci przyspieszenia szlifowania i doprowadzenia stali do żądanego wykończenia w dwóch etapach.

Pozwoliło to wyeliminować szczotkę trzpieniową z płótnem ściernym P120, a także nie było potrzeby stosowania na koniec ręcznej włókniny. Ostateczny szlif, jaki nadawała szczotka 3M PF-FB, zadowalał klienta. Efekt to szybsza praca przy zmniejszonym nakładzie materiałów.

Narzędzie 3M PF-FB posiada mocne, ale giętkie podłoże, nadające zdecydowaną rysę na obrabianych powierzchniach. Są bardzo wydajne i bardziej efektywne od tradycyjnych szczotek z płótnem popularnie zwanych wachlarzowymi.

Jeśli chcesz się przekonać i bezpłatnie przetestować innowacyjne materiały ścierne marki 3M, skontaktuj się z doradcami technicznymi firmy Horus.

autor: Paweł Błażejewski

O AUTORZE
Dział Konwertingu Materiałów Samoprzylepnych i Bezklejowych
Błażejewski Paweł
kom. 608 690 111
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane