Dysk fibrowy zamiast lamelki - studium przypadku

Dysk fibrowy zamiast lamelki - studium przypadku

Fibra kontra Lamelka

Pewien zakład obrabiający stal nierdzewną, produkujący obudowy do bankomatów, maszyn spożywczych itp. zwrócił się do nas z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu szlifowania spawów. Produkowane obudowy składają się z ramy wykonanej ze stali czarnej spawanej oraz obudowy ze stali nierdzewnej. Spawy z ramy muszą zostać usunięte.

Firma posiada dużą ilość ram do szlifowania i potrzebne było skrócenie czasu szlifowania do minimum. Dotychczas do usuwania spawów używano lamelek firmy X 125 mm P40. Ta opcja była jednak pracochłonna i pracownicy byli zmęczeni ciężkim szlifowaniem. Jednocześnie w czasie 8 godzin pracy podczas szlifowania wydzielała się bardzo duża ilość drobnego pyłu metalowego, który pogarszał warunki pracy.

Po zapoznaniu się z procesem produkcji nasza propozycja była następująca:

Dyski fibrowe 3M

Przeprowadzone próby polegały na usunięciu określonej długości spawu, gdzie mierzono czas i ilość usuniętego materiału. Po testach okazało się, że fibra 3M 982 najszybciej usunęła spaw w stosunku do lamelki 3M i firmy X. Różnica w czasie wyniosła ok. 20% w stosunku do lamelki firmy X oraz 10% w stosunku do lamelki 3M.

Kierownik spawalni był pod wrażeniem wyniku testu, ale nadal nie był w 100% przekonany co do wydajności fibry. Twierdził, że wszystko zależy od ręki szlifierza i docisku podczas szlifowania. W związku z tym zaproponowaliśmy test „słupa”. Na pręcie o wymiarach 20 mm x 20 mm zaznaczono 1 cm długości, po czym rozpoczęto test, tj. jak najszybsze usunięcie 4 cm3 materiału oraz porównanie zużycia lamelki i fibry. Próba ta wykazała, że:

 • najszybciej usunięto 4 cm3 materiału fibrą 3M 982
 • na drugim miejscu była lamelka 3M 967
 • trzecia była lamelka firmy X

Dyski fibrowe 3M

Oględziny narzędzi pozwoliły stwierdzić, że fibra była najmniej zużyta (prawie żadnych śladów zużycia), natomiast lamelka 3M i firmy X zostały zużyte w większym stopniu, jednak w stosunku do siebie porównywalnie. Czas usunięcia fibry w stosunku do lamelek był o połowę krótszy.

Ważnym elementem było też porównanie ceny fibry i lamelek:

 • fibra 3M 982 cena 5 zł netto (szt.)
 • lamelka 3M 967 cena 10 zł netto (szt.)
 • lamelka firmy X cena 12 zł netto (szt.)

Na podstawie tych danych wyciągnięto wnioski:

 1. Czas usunięcia nadmiaru materiału skraca się o połowę
 2. Podczas szlifowania pracownik nie stosował nacisku na szlifierkę
 3. Podczas szlifowania fibra nie wydziela pyłu metalowego tylko tzw. sianko (bardzo duże cząstki metalu, które nie fruwały w powietrzu)
 4. Cena fibry 3M 982 w stosunku do lamelek jest dwukrotnie niższa
 5. Podobna ilość obrabianych materiałów

Dyski fibrowe 3M

Wadą fibry jest jedynie możliwość pracy tylko na płaskich powierzchniach, nie można nią usunąć spawów pachwinowych. Klient po próbach zdecydował się na fibrę 3M 982 ø 125 mm P36, która zastąpiła lamelki firmy X. Natomiast spawy pachwinowe nadal będą usuwać lamelkami.

ZOBACZ DYSKI LAMELKOWE

ZOBACZ DYSKi FIBROWE

autor: Ryszard Tomasik

O AUTORZE
Dział Materiałów Ściernych
Tomasik Ryszard
z-ca dyrektora ds handlowych
tel. 52 325 80 33
kom. 602 343 848
Napisz email
Ukończył studia na wydziale Matematyki i Techniki w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Od ponad 15 lat związany jest z firmą Horus, obecnie zajmując stanowisko dyrektora handlowego. Ukończył wiele szkoleń i kursów z zakresu pracy z materiałami ściernymi. Najczęściej podejmuje tematy poświęcone obróbce stali nierdzewnej, czarnej i metali kolorowych. Zajmuje się również problemem polerowania mebli na wysoki połysk.
Zadaj pytanie
* pola wymagane