Odzież dla strażaków – bezpieczeństwo i wygoda z odblaskową taśmą segmentową

Odzież dla strażaków – bezpieczeństwo i wygoda z odblaskową taśmą segmentową

Strażacy podczas pełnienia swojej służby narażają życie, aby nieść pomoc potrzebującym. W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych korzystają ze specjalnego wyposażenia, które jest określone konkretnymi normami i dopuszczeniami. Okazuje się, że podczas walki z żywiołem, jakim jest ogień, obok bezpieczeństwa, aby działać skutecznie, liczy się również wygoda ubrań ochronnych.

Ubrania te muszą być uszyte z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić maksymalną ochronę. Do tego jednak potrzebna jest wiedza osoby, która projektuje tego typu odzież. Dobór komponentów powinien być taki, aby strój stanowił barierę przed warunkami zewnętrznymi i przyczyniał się do podniesienia bezpieczeństwa.

Istnieje kilka rodzajów ubrań ochronnych dla strażaków. Poniższy podział wynika z rodzaju i poziomu ryzyka, jakie czyhają na strażaków w różnych sytuacjach:

  • odzież koszarowa

  • odzież ratowniczo-gaśnicza

  • odzież ochrony chemicznej

  • odzież chroniąca przed promieniowaniem

  • inne typy: dla płetwonurków, ratowników itp.

Wszystkie rodzaje odzieży ochronnej są bardzo ważne. Tutaj skupimy się wyłącznie na odzieży chroniącej przed wysoką temperaturą.

Obecne przepisy nie pozwalają na uchybienia w tym temacie. Odzież oczywiście musi spełniać zdefiniowane parametry według obowiązujących norm, nie zapominajmy jednak o komforcie użytkowania.

Podczas akcji gaśniczych potrzebna jest siła i duża sprawność fizyczna. Przy intensywnym ruchu cała powierzchnia ludzkiego ciała wydziela pot, który z biegiem czasu może przyczyniać się do tego, że ubrania pod kurtką stają się wilgotne i cięższe. Na szczęście można temu zaradzić.

Jednym z komponentów, który zapewnia odprowadzanie pary wodnej, jest innowacyjna taśma odblaskowa segmentowa.

Precyzyjnie zaprojektowane odstępy pomiędzy segmentami pozwalają na odprowadzenie pary, która powstaje podczas wysiłku fizycznego, co w połączeniu z odpowiednim materiałem wierzchnim odzieży daje poczucie komfortu użytkownikowi. Taśma jednocześnie zapewnia widoczność zgodnie z obowiązującą normą PN-EN ISO 20471.

Ponadto jest wytrzymała na czynniki termiczne (w tym rozprzestrzenianie płomienia) i może być stosowana w odzieży ochronnej o najwyższych wymaganiach przed czynnikami gorącymi i płomieniem zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 469.

Taśma ma też niewątpliwie walory estetyczne.

Odblaskowa taśma segmentowa dla strażaków

Ubrania używane przez strażaków zakwalifikowane są do III kategorii ochrony indywidualnej, czyli podlegają ocenie w akredytowanych instytucjach. Efektem tej oceny jest wydanie certyfikatu typu WE, który potwierdza zgodność z wymaganiami dyrektywy – 89/686/EWG oraz normy PN-EN 469 – która jest jednym z ważniejszych dokumentów zawierających podstawowe wymagania dotyczące ubrań ochronnych dla strażaków.

Odzież dla strażaka powinna spełniać również szereg wymagań dotyczących widzialności w skrajnie trudnych warunkach. Obok poziomu odblaskowości warto, aby materiał odblaskowy spełniał też inne kryteria jak: poczucie komfortu cieplnego, czyli paroprzepuszczalność oraz odporność pod kątem uszkodzeń mechanicznych, których nie sposób uniknąć podczas akcji gaszenia pożaru.

Mając na uwadze powyższe cechy, trzeba zauważyć, iż niesegmentowany materiał odblaskowy stosowany na odzieży dla strażaków zajmuje sporo miejsca w stosunku do całej powierzchni ubrania, co może krępować ruchy i ograniczać skuteczność działania.

Odblaskowa taśma segmentowa dla strażaków

Zastosowanie trudnopalnej taśmy segmentowanej to postawienie na najwyższe standardy przy mniejszej powierzchni.

Materiał ten posiada odpowiednie certyfikaty i dopuszczenia oraz spełnia wymagania w zakresie nie tylko materiału trudnopalnego, ale również podwyższonej widoczności, dzięki czemu może być aplikowany na odzież tego typu w takich samych ilościach powierzchniowych jak w formie ciągłej.

Taśma ta powstała stricte z myślą o strażakach, aby zapewnić im maksymalny komfort i bezpieczeństwo oraz dobrą widoczność w warunkach słabego oświetlenia lub ciemności. Jest ona bardziej elastyczna i wygodna niż standardowe taśmy i już cieszy się zaufaniem środowiska strażaków w większości krajów europejskich, gdzie takie rozwiązania są stosowane.

Ubranie trudnopalne dla strażaka to bardzo złożony produkt i duże wyzwanie dla konstruktorów. Celem tego wyzwania jest ochrona ciała człowieka przed środowiskiem zewnętrznym, które często jest niezmiernie agresywne. Dlatego tak istotne jest, aby dobór wszystkich elementów, z których się składa odzież tj. podszewki, warstwy termoizolacyjnej, membrany, materiału wierzchniego oraz materiału odblaskowego były przemyślane, a wybrane komponenty najwyższej jakości.

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane