Przyłbica Spawalnicza 3M Speedglas G5-01

Przyłbica Spawalnicza 3M Speedglas G5-01

W ofercie 3M pojawił się nowy model przyłbicy spawalniczej 3M Speedglas – G5-01. Parametry i zalety przyłbic Speedglas są mniej więcej wszystkim znane, skupmy się na różnicach w stosunku do modeli 9100/9100FX.

Przyłbica G5-01 jest przystosowana tylko i wyłącznie do pracy z systemem Adflo, nie występuje aktualnie jako samodzielna. Jednostka napędowa Adflo, która jest dołączona do tego modelu przyłbicy pozostała bez zmian. Jedyną różnicą jest to, że montowany w niej w standardzie akumulator jest mocniejszy – typu Heavy Duty o 12-godzinnym czasie pracy.

Nowością w modelu G5-01 jest możliwość dowolnego ustawienia nawiewu w przyłbicy. Konfiguracja jest płynna, czyli można ustawić trochę na wizjer a trochę na twarz. Jest to znacząca zmiana w stosunku do poprzedniego modelu 9100, w którym dało się wybrać nawiew tylko na szybę albo tylko na wizjer, a brakowało ustawień pośrednich.

Przyłbica Spawalnicza 3M Speedglas G5-01

Przyłbica jest produkowana wyłącznie w wersji z podnoszonym filtrem spawalniczym. Ponadto wizjer spawalniczy pozwala się dość szybko odkręcić, aby pozostawić na sobie samo nagłowie szlifierskie. Ma to istotne znaczenie, gdy po spawaniu musimy dużo szlifować lub np. w ogóle mamy przez dłuższy czas więcej szlifowania niż spawania. Po odkręceniu unoszonej osłony z filtrem spawalniczym pozostała na głowie skorupa jest znacznie lżejsza, a komfort pracy wzrasta.

Przyłbica występuje w dwóch wersjach: G5-01VC i G5-01TW. Automatyczny filtr w modelu G5-01 VC jest wyposażony w trzy tryby odcieni spawania – można spawać w barwach chłodnych, ciepłych lub naturalnych. Kolejną nowością jest dodanie w tym automatycznym filtrze 14. stopnia zaciemnienia.

Przyłbica Spawalnicza 3M Speedglas G5-01

Ta druga – G5-01TW, ma filtr z zaciemnieniem do 13 DIN i nie ma opcji wyboru koloru, w którym będziemy spawać, ale za to idealnie nadaje się do spawania punktowego gdzie, aby uniknąć zmęczenia oczu, filtr zmienia się stopniowo z trybu ciemnego w jasny na pośrednią wartość zaciemnienia 5DIN i dopiero potem w przypadku braku zajarzenia łuku przez 2s na 3 DIN.

Bardzo interesującym akcesorium jest latarka – dostępna do kupienia osobno. Jej funkcjonalność sprawdzi się, gdy spawamy w słabo doświetlonych przestrzeniach. Lampka jest zasilana z systemu Adflo i posiada możliwość regulacji intensywności światła.

Przyłbica Spawalnicza 3M Speedglas G5-01

3M Speedglas idzie z duchem czasu i przyłbicę wyposażył w funkcję Bluetooth, która łączy przyłbicę z telefonem – należy tylko ściągnąć aplikację 3M Connect Equipment na Android lub iOS-a. Aplikacja pozwala w zasadzie jednym kliknięciem zmienić ustawienia przyłbicy. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne, gdy spawamy różnymi metodami różne materiały. Zamiast zmieniać parametry na filtrze, co może być czasochłonne, wystarczy szybka zmiana w komórce.

Aplikacja ponadto odnotowuje pobierane i montowane akcesoria np. szybki czy filtry, co pozwoli wygodnie sprawdzić, ile zużywamy materiałów eksploatacyjnych. Aplikacja ponadto mierzy nam długość spawania – liczbę godzin w trybie jasnym, w trybie ciemnym i liczbę cykli on/off.

Przyłbica Spawalnicza 3M Speedglas G5-01

Gdyby kierować się wyłącznie ceną, to polecałbym tradycyjną przyłbicę Speedglas 9100 FX, która jest nieznacznie tańsza od G5-01. Biorąc jednak pod uwagę liczne atuty i mnogość nowych rozwiązań w tym modelu, które z nadwyżką rekompensują nieco wyższą ceną, wybór staje się oczywisty.

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane