Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Hałas nie jest nam obcy. Praktycznie codziennie, spotykając się z pracownikami firm produkcyjnych, a także uczniami szkół technicznych, mówimy o zagrożeniu, jakim jest zbyt wysoki poziom dźwięku w ich otoczeniu – jest on nie tylko nieprzyjemny, ale i szkodliwy dla słuchu. A tak niewiele trzeba, aby się skutecznie chronić.

Dziś – 25. kwietnia – obchodzimy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, hałasem, do którego tak bardzo przywykliśmy, szczególnie my mieszkańcy miast, gdzie ciągły pęd i rozwój to chleb powszedni.

Co to znaczy za głośno?

Niezależnie od wykonywanego zawodu z dźwiękami stykamy się wszędzie i bez przerwy. Oczywiście, znaczenie ma natężenie. Włączając się rano w ten cywilizacyjny krwiobieg zwany ruchem ulicznym, zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jaki niesie on ze sobą hałas. Ruchliwa droga potrafi emitować 90 dB, co już przekracza normę hałasu o kilka punktów.

Prawdziwym jednak zagrożeniem, bo działającym po „cichu” jest długotrwała ekspozycja na hałas, który powoli, ale systematycznie odbiera nam zdrowie. Nie tylko słuch, ale – jak mówią badania PIP – powoduje też: nerwice, bóle głowy, pobudliwość, niższy czas reakcji, nadciśnienie tętnicze, choroby wrzodowe, a także choroby wzroku. Ponadto, wraz ze wzrostem hałasu, maleje produktywność.

Jak chronić się w pracy

W warsztatach pracy, na halach produkcyjnych czy na lotniskach hałas jest sprawą jasną i powszechną, a ochrona słuchu koniecznością – tak ustawową, jak i zdroworozsądkową. Niestety i tutaj nieraz musimy interweniować. Posiadanie ochronnika słuchu, czy to zatyczek, czy nauszników, to jeszcze nie jest pełne bezpieczeństwo, choć już krok w dobrą stronę. Przede wszystkim ochronniki należy zakładać i to zakładać je dobrze.

Szlifowanie

Warto wykonać badanie dopasowania ochronników słuchu, aby precyzyjnie określić, jaki poziom tłumienia i jaki rodzaj ochronników w ogóle powinniśmy stosować ze względu na środowisko pracy i własny komfort. Tak to wygląda w przedsiębiorstwach, a w życiu codziennym?

Jak chronić się w domu

Na co dzień nie mamy kłopotu z tym, aby chronić nasze dzieci. Sam, choć dzieci nie mam, często widzę przy różnych okazjach (koncerty, wydarzenia sportowe), że rodzice zakładają „Peltory” swoim pociechom. Młodzież i dorośli już tak skorzy do ochrony własnego słuchu nie są. Głośna muzyka na słuchawkach im nie przeszkadza, remonty i inne prace domowe lub hobbystyczne również. Dopiero konkretne uporczywe sytuacje – gdy oczekujemy spokoju – jak chrapanie męża, wiercenie u sąsiada, wieczorna impreza za ścianą, stają się przyczynkiem do zadbania o zdrowie. Wtedy zazwyczaj wybieramy zatyczki, tzw. stopery – małe, wygodne, dyskretne.

Dziecko na koncercie
Infant Enjoying Metal Concert by SteFou!

Uświadom to sobie

Tak w pracy zatem, jak i w domu, istotne jest, aby uświadamiać sobie różne zagrożenia, bo dopiero będąc świadomymi, możemy skutecznie im przeciwdziałać. A czy zdecydujemy się na specjalistyczne badanie, pomiar otoczenia, czy po prostu jakościowy wybór i noszenie nauszników lub wkładek, to już sprawa drugorzędna.

Ważne, abyśmy nie pozostali głusi na głos rozsądku.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Solec Kujawski
Dział Produktów BHP
Cichoń Natalia
kom. 532 347 183
Napisz email
Solec Kujawski
Dział BHP i Pracy na Wysokości
Gdaniec Justyna
Specjalistka ds. Szkoleń
tel. 52 325 80 22
kom. 600 477 660
Napisz email
Solec Kujawski
Opiekun Regionu Dział BHP
Kęciński Sebastian
kom. 608 388 273
Napisz email
Piła
Zadaj pytanie
* pola wymagane