Ochrona dróg oddechowych - część 2

Ochrona dróg oddechowych - część 2

Twarde drewno w zakładzie stolarskim

Wracając do tematu ochrony górnych drug oddechowych, chciałbym przedstawić jeden przypadek, z którym coraz częściej spotykam się w stolarniach. Wyobraźmy sobie zakład stolarski, w którym pracownicy obrabiają drewno. Mają na wyposażeniu piły formatowe, piły taśmowe, wyrówniarki do drewna, maszyny czterostronne oraz szlifierki na pasy bezkońcowe. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach to standardowe i minimalne wyposażenie stolarni.

Zakład jest po wykonaniu pomiarów środowiska pracy. My skupimy się na pomiarach związanych z zapyleniem na poszczególnych stanowiskach pracy. W pierwszej rozmowie klient informuje mnie, że w sumie, na dwóch stanowiskach ma niewielkie przekroczenia normy, bo około 1,2 NDS i na pozostały stanowiskach około 0,8 NDS. Pierwotnie sprawa nie wygląda skomplikowanie i pozornie prosty temat do doboru ochrony dróg oddechowych. Jednak po dokładnym odpytaniu klienta w trakcie wizyty, okazało się, że sprawa zaczyna się komplikować.

Ochrona układu oddechowego 3M

Stolarnia obrabia drewno typu świerk, sosna, ale na niektórych stanowiskach obrabiane jest również drewno twarde (buk, dąb). W takim przypadku musimy pamiętać, że pył drewna twardego jest rakotwórczy i zabezpieczenie takiego pracownika zaczyna się co najmniej o klasę wyżej, jeżeli chodzi o ochronę dróg oddechowych.

Musimy pamiętać, że nawet krótkotrwałe narażenie pracownika na czynniki rakotwórcze nosi za sobą poważne konsekwencje w późniejszym czasie. Przede wszystkim dla pracownika, ale również dla pracodawcy, który ma obowiązek prawidłowo zabezpieczyć pracownika przed zagrożeniami.

Opisany przeze mnie przypadek pozornie prosty i niegroźny, po dokładnej analizie ukazuje, że czasami drobna różnica rodzaju drewna, jakie obrabia zakład, ma wpływ na prawidłowe zabezpieczenie pracownika przed zagrożeniami. W kolejnej części przedstawię podobny przypadek z substancjami chemicznymi.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Sebastian Kęciński

O AUTORZE
Opiekun Regionu Dział BHP
Kęciński Sebastian
kom. 608 388 273
Napisz email
Inżynier mechaniki precyzyjnej oraz specjalista ds. bhp i inspektor ochrony przeciwpożarowej. Członek i wiceprezes Pilskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Zawodowo związany z działalnością służb bhp od 17 lat. Specjalizuje się w typowaniu i ocenie zagrożeń na stanowiskach pracy oraz w doborze odpowiednich środków ochrony dróg oddechowych, słuchu, wzroku oraz ochrony spawacza. Zdobywca licznych nagród przyznawanych przez koncern 3M za efektywne wdrażanie produktów BHP.
Zadaj pytanie
* pola wymagane