Zabezpieczenie narzędzi przed upadkiem z wysokości, cz. 1

Zabezpieczenie narzędzi przed upadkiem z wysokości, cz. 1

Większość z nas ma świadomość ochrony osób przed upadkiem z wysokości. Nie wszyscy jednak stosują się do zaleceń i wymagań na danym stanowisku pracy i nie są w pełni wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Niestety prawie nikt nie wie, że zabezpieczone powinny być również narzędzia, z których korzysta się na co dzień.

Choć świadomość odpowiedniego zabezpieczenia się przed upadkiem z wysokości z każdym rokiem jest coraz większa, to świadomość ochrony w jakikolwiek sposób narzędzi jest nadal bardzo znikoma. Brak zabezpieczeń niesie za sobą ryzyko upadku narzędzi z wysokości, których skutki mogą być tragiczne – nikt przecież nie chciałby zostać uderzony spadającym z kilkunastu metrów młotkiem, szlifierką czy mogącym wbić się w ciało śrubokrętem. Takie zdarzenie grozi – w najlepszym przypadku – trwałym kalectwem, a najczęściej kończy się śmiercią.

Mało kto wie, że istnieją świetne sposoby służące zabezpieczeniu narzędzi przed upadkiem. Poniżej kilka najczęściej stosowanych rozwiązań.

Jednym z nich jest taśma szybkomocująca w połączeniu z paskami mocującymi D-ring. Owijamy niewielkie narzędzie (np.: kombinerki, klucz lub młotek) taśmą razem z położonym na nim paskiem D-ring. W ten sposób uzyskujemy bardzo mocne połączenie i „oczko”, do którego możemy przypiąć nasze narzędzie.

taśma mocująca narzędzia

W zależności od potrzeb mamy kilka rodzajów pasków D-ring o różnym kształcie i wielkości oczka. Możemy zamocować w ten sposób narzędzie o masie nieprzekraczającej 2,3 kg.

Inną wersją pasków D-ring jest pasek D-ring z linką. Do zaczepienia narzędzia nie używamy wówczas taśmy, tylko przewlekamy linkę przez oczko narzędzia. Warunkiem koniecznym jest to, aby narzędzie miało otwór, w przeciwnym wypadku musimy użyć rozwiązania z szybkomocującą taśmą.

Paski D-ring z linką używamy do narzędzi o masie do 2,3 kg.

Zaczep D-ring

Zaczep D-ring

Kolejnym rozwiązaniem są paski zaczepowe tool cinch.

Tych pasków używany do narzędzi o większej masie, ale nieprzekraczającej 15,9 kg lub w przypadku najmocniejszego paska do maksymalnej wagi 36,3 kg.

Tego typu paski stosuje się do trudnych do przymocowania narzędzi, takich jak łomy, klucze dynamometryczne, zaciski, czy narzędzia z blisko położonymi ramionami.

Pasek mocujący narzędzia

Pas zabezpieczający narzędzia przed upadkiem z wysokości

W przypadku narzędzi posiadających wywiercone otwory bardzo prostym rozwiązaniem służącym do ich zamocowania są pierścienie szybkomocujące quick ring. To rozwiązanie przeznaczone jest do niewielkich narzędzi o masie nieprzekraczającej 0,9 kg. Pierścienie są oferowane przez 3M w trzech średnicach: 1,9 cm, 2,5 cm i 3,8 cm.

 

Pierścień

Pierścienie

W tej gamie produktów 3M oferuje jeszcze nakładki obrotowe quick spin. Należy dobrać rozmiar nakładki do narzędzia, a następnie wepchnąć ją używając odpowiedniej siły, tak aby uzyskać dobre i ciasne dopasowanie.

Nakładki występują w rozmiarach od 0,8 cm do 1,3 cm z zaczepem, oraz w rozmiarach 1,5-3,1 cm bez zaczepu. Nakładek używa się do narzędzi o masie do 0,5 kg.

Szybkozłączka do narzędzi

Szybkozłączka do narzędzi

Właściwe założenie szelek i prawidłowe zakotwienie w miejscu pracy to dopiero połowa sukcesu. Aby być w pełni chronionym i chronić swoich współpracowników, należy również zadbać o własne narzędzia – to najistotniejsza kwestia. Nie zapominajmy o tym! Koledzy znajdujący się poniżej naszego stanowiska pracy nie spodziewają się zagrożenia z góry i po prostu nie mogą na nie odpowiednio zareagować.

Kilkadziesiąt produktów w tej kategorii ochrony znajdziesz pod poniższym linkiem:

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Tomasz Rychlewski

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane