Rozpoczynamy sezon rowerowy!

Rozpoczynamy sezon rowerowy!

Tuż przed zbliżającymi się wakacjami odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 3 w Mogilnie, aby zainaugurować sezon bezpiecznej jazdy na rowerze. Jak co roku nie tylko zachęcamy młodzież do aktywnego spędzania czasu, ale uczymy je również o bezpieczeństwie na drodze i roli odblasków. Hasło „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny” jest wciąż aktualne!

Na zaproszenie podinsp. Artura Krajewskiego i przy współpracy z tamtejszym Wydziałem Prewencji Komendy Powiatowej Policji – mł. asp. Tomaszem Barteckim i jego koleżanką sierż. szt. Magdaleną Pollak – spotkaliśmy się z piąto- i szóstoklasistami w niedaleko położonej podstawówce.

O umówionej godzinie przed drzwiami szkoły zaczęły gromadzić się dzieci ze swoimi rowerami. Pomimo braku zajęć zdecydowały się przyjechać, aby na kilka minut oddać jednoślady w nasze ręce, a przy okazji wysłuchać, co mają im do powiedzenia mundurowi.

BWBB w Mogilnie

Pan Tomasz i pani Magdalena, wychowankowie SP nr 3 z jednego rocznika, chętnie odwiedzili dobrze znane im miejsce. Poczuwający się do obowiązku, nie wyłącznie z pełnionej społecznie funkcji, ale przede wszystkim z potrzeby niesienia pomocy, w jasny sposób przedstawiali dzieciom zasady działania odblasków.

Tu nie chodzi jedynie o suche fakty i przepisy prawa, ale o uświadomienie młodzieży, jak wiele zależy od nich samych. Odblask – czy to kolorowa folia na ramie roweru, zawieszka na plecaku, czy też kamizelka – to po prostu lepsza widoczność. Oświetlona światłem samochodowym osoba będzie widoczna po zmroku nawet z odległości 300 metrów, a to już kilkanaście dodatkowych sekund na reakcję kierowcy w sytuacji krytycznej.

BWBB w Mogilnie

O samej jakości i zasadzie działania odblasków dzieci mogły się przekonać, zaglądając do wnętrza „magicznej” tuby. Po zapaleniu lampki widoczny był ludzik wycięty z materiałów odblaskowych. Jednak dopiero po otwarciu tuby można było się przekonać, że obok niego był jeszcze jeden, niewidoczny do tej pory.

BWBB w Mogilnie

W pierwszej w tym sezonie akcji wzięło udział przeszło 20 osób. Prócz dzieci z podstawówki, do których kierujemy nasze działania, znaleźli się także pracownicy placówki. Już po samej ilości rowerów zaparkowanych pod szkołą widać było, że mogileńska społeczność ceni sobie ruch fizyczny, a zainteresowanie odblaskami to głębsza potrzeba na poprawienie bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników dróg.

Życzymy zatem bezpiecznej i radosnej jazdy na dwóch kółkach!

Notka na stronie KPP w Mogilnie.

autor: Oskar Saja

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane