[WIDEO] Gdzie można przykleić element z klejem repozycjonowalnym?

[WIDEO] Gdzie można przykleić element z klejem repozycjonowalnym?

Kleje repozycjonowalne umożliwiają tymczasowe przyklejenie elementu, późniejsze jego odklejenie i ponowne naklejenie – wielokrotnie i na różnych powierzchniach. Daje to wiele możliwości nie tylko aranżacyjnych, ale również produkcyjnych.

Zastosowanie kleju jest wygodne, szczególnie gdy mowa o kleju w aerozolu, który jest nanoszony na powierzchnię natryskowo. Sprawdzi się on do mocowania lekkich elementów jak: papier, tektura, korek, tkanina, folia itp. A gdzie przykleimy tak przygotowany element?

Zobacz film:

Mała ulotka, wrzutka do gazety z próbką produktu, plakat na grubym papierze, materiały pasmanteryjne i inne przedmioty nie tylko można wręcz do woli przeklejać z miejsca na miejsce, ale można to także robić w swobodnych odstępach czasu – zaraz po przyklejeniu, godzinę później, następnego dnia, a nawet w przyszłym lub kolejnym tygodniu.

Przyklejony element nie odklei się samoczynnie od powierzchni, nie jest również prosty do zerwania, natomiast bardzo łatwo można go odkleić. Klej jest jednocześnie bezpieczny dla powierzchni – nie pozostawia śladów, jest na tyle słaby, aby niczego nie uszkodzić ani nie oderwać i na tyle mocny, aby utrzymać przedmiot na swoim miejscu.

Klej nie transferuje na powierzchnie, a malejąca z czasem siła klejenia wynika głównie ze zbierania przez niego kurzu z miejsc, do których został przyklejony. Mimo wszystko w naszym teście ulotkę z powodzeniem przykleiliśmy kilkadziesiąt razy.

Nie sposób jednak miarodajnie obliczyć, ile razy dany element można przykleić i odkleić. Zależy to od wielu czynników: faktury powierzchni, jej czystości, samego materiału w tym jego wagi, dokładności nanoszenia kleju, precyzji przyklejania, a i to nie wszystko. Z pewnością należałoby uwzględnić również wilgotność i temperaturę w danym pomieszczeniu.

Na filmie wyraźnie widać, jak istotna jest struktura powierzchni, do której ulotka jest przyklejana. Można by pomyśleć, że po każdym odklejeniu ulotka będzie się trzymać coraz gorzej, tak jednak do końca nie jest.

Choć za nią już kilkanaście prób, a na bardzo nieregularnych powierzchniach dokładnie widać, gdzie zaczyna się odklejać to w następnej próbie – tym razem na powierzchni gładkiej, np.: na lustrze – ulotka znów trzyma się, jakby była przyklejana pierwszy raz po naniesieniu kleju.

Klej repozycjonowalny to niezastąpione narzędzie w drobnych pracach aranżacyjnych, ale także w produkcyjnych jako sposób na tymczasowe przytrzymanie danego elementu, np.: szablonu do cięcia.

ZOBACZ PRODUKTY

Autorzy:

Grzegorz Wiśniewski

Oskar Saja

O AUTORZE
Dział Produkcji i Usług
Wiśniewski Grzegorz
tel. 52 325 80 36
kom. 696 487 075
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane