[WIDEO] Czy taśma uszczelniająca oprze się uszkodzeniu mechanicznemu?

[WIDEO] Czy taśma uszczelniająca oprze się uszkodzeniu mechanicznemu?

Na własne oczy chcieliśmy się przekonać, jak skuteczna jest taśma uszczelniająca 3M. Po zapewnieniach, że „wytrzyma” uszkodzenie mechaniczne, oklejając się wokół obcego elementu, który spowodował uszkodzenie, aby nie rozszczelnić połączenia, nie pozostało nam nic innego, jak to sprawdzić.

Do testu przygotowaliśmy dwie butelki z wodą, które następnie przebijaliśmy gwoździem. Jedną bez uszczelnienia, drugą uszczelnioną uprzednio odpowiednio dobraną taśmą.

Test ten obrazuje działanie taśmy wystawionej na nieoczekiwane zdarzenia. Taśma zastosowana w aplikacjach zewnętrznych jest narażona nie tylko na warunki pogodowe, promieniowanie UV, deszcz, śnieg oraz wahania temperatur, ale także na nieprzewidywalne uszkodzenia mechaniczne.

W pierwszej kolejności sprawdziliśmy, jak zachowa się nieuszczelniona butelka. Po przebiciu jej ścianki gwoździem krople wody powoli zaczynały wyciekać, jednak dopiero po odkręceniu korka uwolniliśmy cały strumień wody.

Zainteresowani zjawiskiem, już wcześniej, przygotowując się do testu, przyjrzeliśmy się tej zasadzie. Okazało się, że przebita butelka, gdy zakręcona, nawet po wyjęciu gwoździa, nie przecieka. W butelce wytworzyło się podciśnienie, które utrzymało wodę wewnątrz, bez niego woda leci jak z kranu. Stąd też za każdym razem odkręcaliśmy korek, aby jak najlepiej oddać działanie taśmy w warunkach naturalnych.

Przyszła pora na drugi etap doświadczenia. Tym razem na butelkę naklejona została taśma. Aplikacja nie wymagała wiele czasu ani dodatkowych narzędzi. Kluczowe, aby taśmę dobrze docisnąć, szczególnie gdy mamy do czynienia z nieregularnymi powierzchniami.

Agresywny klej pozwolił na natychmiastowe podjęcie próby przebicia. Gwóźdź przeszył warstwę kleju, a następnie ściankę butelki. Z tej – zarówno z korkiem, jak i bez niego – nie wyleciała ani kropla wody.

Taśma zdała test!

Na sam koniec cały test powtórzyliśmy na pojedynczej butelce. Butelkę z taśmą i gwoździem przebiliśmy z drugiej strony, w strefie bez taśmy. Gruba ścianka znów stawiała opór, wymagając użycia znacznej siły. Podczas przebijania jednak, przy zwiększonym nacisku, taśma zachowała się prawidłowo i nie uroniła nawet kropli, podczas gdy z niezabezpieczonej części woda ulatywała ciurkiem.

W rezultacie okazało się, że taśma uszczelniająca skutecznie stawiła opór uszkodzeniu mechanicznemu i z powodzeniem może być stosowana na zewnątrz. Wiemy, że wykorzystywana jest podczas prac dekarskich, do uszczelniania rynien i rur odpływowych, okien dachowych, świetlików oraz w przyczepach i samochodach kempingowych. Choć jej zastosowań z pewnością jest jeszcze więcej.

Zobacz test:

ZOBACZ PRODUKTY

 Autorzy:

Grzegorz Wiśniewski

Oskar Saja

O AUTORZE
Dział Produkcji i Usług
Wiśniewski Grzegorz
tel. 52 325 80 36
kom. 696 487 075
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane