[WIDEO] Jaką temperaturę osiąga krążek podczas szlifowania?

[WIDEO] Jaką temperaturę osiąga krążek podczas szlifowania?

Wiadomo, aby szlifowanie było efektywne, potrzebny jest wydajny materiał ścierny. Wydajny to znaczy ostry przez cały okres użytkowania. Przede wszystkim liczy się nasyp, wykorzystane ścierniwo, ale nie tylko. Równie istotna jest temperatura pracy krążka.

Na temperaturę z kolei wpływa generowany poziom zapylenia, zapychanie się materiału oraz dodatki chłodzące. Bez tego nie można mówić o naprawdę wydajnym narzędziu.

Jest jednak jeszcze jeden element układanki szlifierza, który ma znaczący wpływ na temperaturę. Jest to rodzaj stosowanej podkładki. I dopiero w ten sposób patrząc, całościowo na komplet – podkładka z krążkiem – możemy ocenić ich prawdziwą wartość.

Do testów wzięliśmy podkładkę żebrowaną z krążkiem fibrowym Cubitron II oraz zwykłą podkładkę gumową i ogólnodostępny krążek. Skonfrontowaliśmy ze sobą dwa takie duety w teście szlifierskim.

Oba krążki poddaliśmy agresywnemu i krótkiemu, bo 30-sekundowemu szlifowaniu grubej stalowej płyty, po czym natychmiast zmierzyliśmy ich temperatury. Test i pomiary powtarzaliśmy, aby uzyskać miarodajne wyniki.

Za każdym razem okazywało się, że krążek kubitronowy na podkładce żebrowanej jest chłodniejszy od drugiego krążka. Różnica 10°C może nie wydawać się duża, ale dobrze obrazuje trend. Podczas dłuższej pracy nie tylko znacząco zwiększyłaby się różnica temperatur, lecz również zauważalna i odczuwalna dla operatora stałaby się różnica wydajności obu krążków. Mniejsza wydajność to więcej zużytych krążków. Ich wymiana i większa ilość to z kolei strata czasu i wyższe koszty.

Wniosek jest prosty, aby efektywnie szlifować, potrzebny jest wybór odpowiednich elementów.

Zobacz test:

Dysk z nasypem z ceramicznego tlenku aluminium Cubitron II pozostaje ostry przez cały okres żywotności. Zawdzięcza to specjalnie formowanym i układanym pionowo drobinkom ściernym o kształcie mikropiramid. Te mają właściwość samoostrzenia się – nowe ostre krawędzie odsłaniane są podczas szlifowania.

Podkładka żebrowana natomiast odprowadza nadmiar ciepła z obszaru szlifowania, obniżając temperaturę pracy. Dobrze pokazuje to zawarty w filmie test świecy. Zdmuchnięcie płomienia wirującą podkładką nie stanowiło żadnego problemu. Powietrze wyrzucane kanalikami potrzebowało dosłownie ułamka sekundy, aby zgasić świecę. Na podobnej zasadzie działają również przestrzenne tarcze przeznaczone do szlifowania.

ZOBACZ PRODUKTY

Autorzy:

Wojciech Tamborski

Łukasz Wilk

Oskar Saja

O AUTORZE
Dział Materiałów Ściernych i Napraw Blacharsko-Lakierniczych
Tamborski Wojciech
tel. 52 325 80 27
kom. 604 761 889
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane