Jak kupować akcesoria odblaskowe i prawidłowo ich używać?

Jak kupować akcesoria odblaskowe i prawidłowo ich używać?

Zbliża się sezon jesienny, a miłośnikom jazdy na rowerze, biegaczom oraz innym lubiącym ruszać się na świeżym powietrzu nie za bardzo chce się rezygnować z tej przyjemności. I oczywiście wcale nie muszą – wystarczy odpowiednie ubranie – ale czy na pewno? Warto pomyśleć o podniesieniu bezpieczeństwa i do swojej sportowej garderoby dodać różne elementy odblaskowe.

Jak dokonać dobrego wyboru?

Przy zakupie odblasku należy zwrócić uwagę, czy wyrób jest oznakowany znakiem CE oraz, czy na opakowaniu lub etykiecie została umieszczona nazwa producenta i typ odblasku.

Do każdego odblasku powinna być dołączona instrukcja użytkowania, z którą należy się zapoznać. Producent powinien w niej zamieścić takie informacje jak:

  • Sposób mocowania odblasku, np. czy należy go naszyć na ubranie, przyczepić na stałe czy jest to odblask zdejmowany.
  • Przeznaczenie, np. odblask na rękę.
  • Ograniczenia w zakresie stosowania, np. dotyczące skrajnie niskich lub skrajnie wysokich temperatur.

W jakim miejscu mocować odblask?

Im niżej odblask jest umieszczony, tym lepiej oświetlą go reflektory samochodu i kierowca wcześniej może dostrzec pieszego. Dlatego optymalną wysokością, na jakiej użytkownik powinien nosić (mocować) odblask, jest wysokość padania na niego wiązki światła pochodzącego z reflektorów samochodu.

Należy zwracać uwagę, aby noszone akcesoria odblaskowe nie były zasłonięte, np. szalikiem, torbą czy plecakiem.

Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi, w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów, w tej sytuacji odblaski najlepiej jest nosić na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Analogicznie, piesi poruszający się w kolumnie prawą stroną pobocza (jezdni) pod prąd, powinni nosić odblaski na lewej ręce lub nodze. Ponadto, w kolumnie o długości przekraczającej 20 metrów piesi idący po lewej stronie z przodu i z tyłu są obowiązani używać elementów odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Jak dbać o dobrą widoczność?

Należy okresowo sprawdzić stan elementów przytwierdzanych na stałe do odzieży (zwłaszcza naszytych taśm odblaskowych) – czy np. powierzchnia odblaskowa nie wytarła się w wyniku wielokrotnego prania lub tarcia. Jeżeli zauważymy, że taśma odblaskowa naszyta na naszej odzieży lub plecaku jest wytarta, trzeba ją niezwłocznie wymienić.

Jeżeli odblask jest nieszczelny i dostanie się do niego woda, dotyczy to odblasków wykonanych z tworzywa sztucznego i folii pryzmatycznych, należy go wymienić na nowy. Woda wewnątrz powierzchni odblaskowej powoduje utratę właściwości odblaskowych.

Poniżej zdjęcia mniej popularnych wyrobów na bazie materiału odblaskowego:

Opaska z diodami

Kolorowe opaski z diodami LED

Opaska na rzep

Zawieszka odblaskowa

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane