Usuwanie wtrąceń pyłu z elementów lakierowanych

Usuwanie wtrąceń pyłu z elementów lakierowanych

Bardzo duży producent mebli z drewna litego, zwrócił się do naszej firmy z prośbą o rozwiązanie problemu wtrąceń pyłu na elementach lakierowanych na wysoki połysk. Wtrącenia pojedynczych pyłków występują w lakierni dość często i powodują eliminacje danego elementu do montażu.

Do produkcji właśnie wchodzą nowe wzory mebli lakierowanych na wysoki połysk i takie wady powodują konieczność ponownego szlifowania i polerowania całego elementu, a to z kolei generuje wysokie koszty.

Mikro wtrącenia powstałe w czasie lakierowania należy naprawić punktowo, by koszty naprawy ograniczyć do minimum. W naszym przypadku ilość wtrąceń w elemencie do naprawy była tak mała, że zdecydowaliśmy się właśnie na metodę napraw punktowych, a nie całego elementu.

Lakier użyty w produkcji mebli jest bardzo twardy, co dodatkowo komplikuje naprawę elementu. Po zapoznaniu się ze szczegółami procesów lakierowania i suszenia zaproponowaliśmy konkretne rozwiązanie:

  • wycięcie wtrąceń przy użyciu gwiazdki mikrościernej 3M
  • przygotowanie powierzchni do polerowania przez zastosowanie krążka 3M Trizact
  • na koniec polerowanie gąbką z mleczkiem polerskim

usuwanie wtrąceń w lakierze

By ograniczyć uszkodzenia lakieru w czasie naprawy zastosowano system 75 mm. Po przetestowaniu systemu na kilku próbnych elementach okazało się, że system sprawdził się znakomicie. Czas naprawy uszkodzonego elementu wynosił teraz ok. 2 minut, przy 10-minutowej naprawie starą metodą!

Wybór naprawy punktowej okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie trzeba naprawiać, szlifować i polerować całego elementu, tylko pojedyncze punkty wtrąceń.

Ograniczyło to czas i koszty naprawy elementu. Po takiej korekcie kontrola jakości nie rozpoznała miejsc, w których lakier był naprawiany i całkowicie zaakceptowała element. Ze względu na dużą ilość elementów do naprawy firma zaoszczędziła ok. 20.000 zł miesięcznie. Naprawa punktowa jest bardziej ekonomiczna i spełniła oczekiwania klienta w stu procentach.

autor: Ryszard Tomasik

O AUTORZE
Dział Materiałów Ściernych
Tomasik Ryszard
z-ca dyrektora ds handlowych
tel. 52 325 80 33
kom. 602 343 848
Napisz email
Ukończył studia na wydziale Matematyki i Techniki w ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy. Od ponad 15 lat związany jest z firmą Horus, obecnie zajmując stanowisko dyrektora handlowego. Ukończył wiele szkoleń i kursów z zakresu pracy z materiałami ściernymi. Najczęściej podejmuje tematy poświęcone obróbce stali nierdzewnej, czarnej i metali kolorowych. Zajmuje się również problemem polerowania mebli na wysoki połysk.
Zadaj pytanie
* pola wymagane