Praca w przestrzeniach zamkniętych

Praca w przestrzeniach zamkniętych nie należy ani do najłatwiejszych, ani do najbezpieczniejszych. Wymaga specjalnego przygotowania tak w sprzęcie, jak i w wyszkoleniu pracownika.

Przestrzenie zamknięte to środowiska pracy o ograniczonych otworach wejścia i wyjścia, gdzie cyrkulacja powietrza jest zbyt mała, aby mógł w nich nieustannie przebywać pracownik. Są to np.: silosy, studzienki, studnie, szamba, zbiorniki, kanały, wnętrza urządzeń technicznych itd.

Osoba pracująca w takiej przestrzeni musi liczyć się z licznymi zagrożeniami:

  • powstaniem pożaru lub wybuchu,
  • nagromadzeniem się niebezpiecznych gazów (dwutlenku węgla, metanu, siarkowodoru lub innych), co może doprowadzić do utraty przytomności,
  • podwyższeniem poziomu wody, a w konsekwencji utonięciem,
  • brakiem tlenu i omdleniem
  • unieruchomieniem z powodu sypkich materiałów.

Aby zminimalizować ryzyko warto podjąć konkretne działania. Pracownik, który ma się podjąć zadania powinien dokładnie wiedzieć, co ma zrobić, być asekurowanym przez współpracowników, mieć do dyspozycji szelki bezpieczeństwa i linki, a otoczenie i miejsce, do którego wchodzi powinno zostać dokładnie zbadane.

Do tego na pewno przydadzą się detektory gazu, a pracownikowi system z wymuszonym przepływem powietrza.

Praca w przestrzeniach zamkniętych
FILTRY
Sortuj

3M CYL 1640 Stalowa butla

Cylindryczna butla Scott Safety CYL 1640 o chropowatej powierzchni wykonana ze stali stanowi niedrogą alternatywę dla butli kompozytowych....
Wyświetlane 1 - 1 z 1 pozycji (strona 1)