Praca w przestrzeniach zamkniętych

Praca w przestrzeniach zamkniętych nie należy ani do najłatwiejszych, ani do najbezpieczniejszych. Wymaga specjalnego przygotowania tak w sprzęcie, jak i w wyszkoleniu pracownika.

Przestrzenie zamknięte to środowiska pracy o ograniczonych otworach wejścia i wyjścia, gdzie cyrkulacja powietrza jest zbyt mała, aby mógł w nich nieustannie przebywać pracownik. Są to np.: silosy, studzienki, studnie, szamba, zbiorniki, kanały, wnętrza urządzeń technicznych itd.

Osoba pracująca w takiej przestrzeni musi liczyć się z licznymi zagrożeniami:

  • powstaniem pożaru lub wybuchu
  • nagromadzeniem się niebezpiecznych gazów (dwutlenku węgla, metanu, siarkowodóru lub innych), co może doprowadzić do utraty przytomności
  • podwyższenie się poziomu wody, a w konsekwencji utonięciem
  • brakiem tlenu i omdleniem
  • unieruchomieniem z powodu sypkich materiałów

Aby zminimalizować ryzyko warto podjąć konkretne działania. Pracownik, który ma się podjąć zadania powinien dokładnie wiedzieć, co ma tam zrobić, być asekurowanym przez współpracowników oraz szelki bezpieczeństwa i linki, a otoczenie i miejsce, do którego wchodzi powinno zostać dokładnie zbadane.

Do tego na pewno przydadzą się detektory gazu, a pracownikowi system z wymuszonym przepływem powietrza.

Praca w przestrzeniach zamkniętych
FILTRY
Sortuj

3M CYL 1640 Stalowa butla

Cylindryczna butla Scott Safety CYL 1640 o chropowatej powierzchni wykonana ze stali stanowi niedrogą alternatywę dla butli kompozytowych....
Wyświetlane 1 - 1 z 1 pozycji (strona 1)