Jak działają odblaski?

Jak działają odblaski?

Materiały odblaskowe – co to, po co i dla kogo?

Materiały odblaskowe to w pewnym sensie nowy temat dla większości z nas. Temat często sprowadzany do „pasków odblaskowych”, opisywany również jako „elementy odblaskowe”, czy krótko „odblaski”. Jakbyśmy ich jednak nie nazywali, są to elementy, które pojawiły się, czy też powinny pojawić na naszej odzieży, odzieży naszych pracowników, czy dzieci. Elementy mające zapewnić nam widoczność w różnych warunkach pogodowo-drogowych. Widoczność w tych sytuacjach równa się bezpieczeństwu.

Zacznijmy od początku.

Materiały odblaskowe jako produkt pojawiły się w połowie minionego stulecia i zostały wynalezione przez firmę 3M. Pierwsze informacje i próby prac nad tego rodzaju materiałami pojawiają się w latach 40, a pierwszy odblaskowy znak drogowy został wykonany i postawiony na drodze w 1940 roku w USA. Równolegle prowadzono prace nad odblaskami przeznaczonymi na poprawę bezpieczeństwa człowieka.

Jak to działa?

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. W praktyce oznacza to, że kierowca, prowadząc samochód, oświetla światłami naszyte na odzież elementy odblaskowe, elementy te odbijają światło w kierunku jego źródła, w tym wypadku pojazdu – dając wrażenie kierującemu świecenia białym światłem. Zjawisko to wystąpi tylko w sytuacji oświetlania materiału jakimś źródłem światła.

Jak działają odblaski

Wyróżniamy dwa rodzaje materiałów odblaskowych, różniące się między sobą sposobem osiągnięcia odbicia światła. Są to materiały:

  • mikrokulkowe – elementem odbijającym promienie światła są tysiące mikrokulek szklanych wkomponowanych w warstwy tkaniny. Są to materiały najczęściej spotykane na rynku – srebrne taśmy naszyte na odzież, czy kamizelki ostrzegawcze. Najstarszy, ale zarazem najtrwalszy z materiałów odblaskowych, szczególnie odporny na zniszczenia mechaniczne
  • mikropryzmatyczne – światło odbijane jest przez specjalnie uformowane pryzmaty. Materiały te potocznie określane są jako plastikowe, występują w kilku wariantach kolorystycznych. W Polsce używane np. przez Policje na kamizelkach ostrzegawczych

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane