
W prawie każdym większym zakładzie przemysłowym wymagane jest na niektórych działach noszenie hełmów ochronnych. Co zrobić, jeżeli na tej samej hali gdzie jest obowiązek ich noszenia, pracują spawacze?
Odpowiedź jest prosta: przyłbice 3M wraz z hełmami ochronnymi.
Opcja 1 – przyłbica + hełm + łącznik
Pierwszą opcją jest zakup przyłbicy spawalniczej serii 9100 w wersji zależnej od wielkości filtra spawalniczego:
-
V – pole widzenia 45 x 93 mm,
-
X – 54 x 107 mm,
-
XX – 73 x 107 mm,
-
XXi – 73 x 107 mm z panelem sterującym.
Plus zakup hełmu G3001 bez wentylacji oraz osobno system łączenia przyłbicy spawalniczej z hełmem 197135.



Ten system montujemy do więźby przyłbicy, a następnie całość mocujemy na hełmie.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że przyłbica wciąż stanowi samodzielny sprzęt, który możemy używać bez hełmu, co może się przydać, gdy zmienimy dział lub stanowisko i noszenie hełmu w nowym miejscu pracy, nie będzie wymagane.
Opcja 2 – przyłbica QR + hełm
Druga opcja to zaprojektowany przez 3M system mocowania przyłbic na hełmie QR – Quick Release – który umożliwia szybkie odpięcie przyłbicy od hełmu.


W tym wariancie 3M oddał do dyspozycji oprócz przyłbic serii 9100 QR, także tańszy model 100V QR.
Skorupy przyłbic są w specjalny sposób wyprofilowane i posiadają klamrę, za którą łapiemy i montujemy w łatwy sposób na hełmie.
To rozwiązanie świetnie sprawdzi się na stanowiskach, gdzie jest obowiązek noszenia hełmu, a spawanie jest okazjonalne, wówczas jednym ruchem zdejmujemy przyłbicę z głowy i zostawiamy sam hełm.
Plusem systemu QR jest szybki montaż przyłbicy spawalniczej na hełmie, minusem z kolei jest to, że w samej przyłbicy bez hełmu nie będziemy mogli spawać.
Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzecie, to najważniejsze, że spawacz na stanowisku gdzie istnieje ryzyko upadku przedmiotu z wysokości i urazu głowy, będzie należycie i zgodnie z przepisami chroniony.