Tarcze do cięcia 3M Cubitron II

Tarcze do cięcia 3M Cubitron II

Był już dysk fibrowy, czas na tarczę do cięcia.

Napiszę dziś kilka słów o kolejnej odsłonie ceramicznego ziarna ściernego Cubitron II. 3M wypuścił na rynek nową gamę produktów premium, a mowa tu o tarczach do cięcia i szlifowania. Po rewolucyjnym produkcie, jakim jest dysk fibrowy, przyszedł czas właśnie na tarcze do cięcia z takim ziarnem.

Na pierwsze testy wzięliśmy tarczę o wymiarach 125 x 1,6 mm. Już po samym wyglądzie i dotyku czuć, że produkt jest solidny. Gołym okiem dostrzegamy ziarno ścierne – charakterystyczne trójkąciki Cubitronu, ułożone za pomocą pola elektrostatycznego, co powoduje lepszą wydajność i żywotność tarczy. Efekt unikalnego kształtu ziarna sprawia, że zachowuje się ono jak nóż, który tnie metal jednocześnie ostrząc się. Pozwala to również na zredukowanie temperatury obrabianej powierzchni.

3M Cubitron II

Tyle teorii – przejdźmy do praktyki. Pierwsza wizyta u klienta – producenta zasobników ciepła, przyniosła wstępny pogląd na to jak tarcze 3M Cubitron II sprawują się na placu boju. Przeprowadziliśmy pięć cięć profilu o szerokości 10 mm i grubości 10 mm.

Testy miały charakter porównawczy: tarcza 3M oraz konkurencyjny produkt. Wszystkie cięcia przeprowadzała ta sama osoba, co miało wpływ na charakter pracy: docisk, szybkość cięcia, czy odczucia z komfortu pracy. Po pięciu cieciach metalu, z tarczy 3M ubyło 4 mm, natomiast z konkurencyjnego produktu 17 mm materiału.

Po rozmowie z osobą wykonująca cięcia okazało się, że pracownik tnąc produktem 3M stosował dużo mniejszy docisk, a proces i tak zachodził szybciej.

3M Cubitron II

Proces cięcia zakończył się relacją 4:1 na korzyść produktu serii Cubitron II. Przy zużyciu całej tarczy relacja byłaby zapewne znacznie większa.

autor: Paweł Błażejewski

O AUTORZE
Dział Konwertingu Materiałów Samoprzylepnych i Bezklejowych
Błażejewski Paweł
kom. 608 690 111
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane