Wymagająca praca lakiernika

Wymagająca praca lakiernika

Lakiernik to osoba, od której wymaga się wiele. Dobra kondycja zdrowotna: sprawny układ oddechowy, brak dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego, brak alergii. Predyspozycje manualne, znajomość procesów reagowania różnych materiałów, z którymi pracuje czy zmysł estetyczny.

To również stanowisko, które jest pełne zagrożeń, bowiem lakiernik narażony jest na:

  • Uszkodzenia oczu

  • Alergie skórne

  • Hałas

  • Pożar lub wybuch

  • Uszkodzenia układu oddechowego

Uszkodzenia oczu

Kontakt z niebezpiecznymi chemikaliami może skutkować poważnymi urazami oka. Dodatkowo lakiernicy bardzo często, przed pracami malarskimi wykonują czynności szlifierskie, przez co niezbędna jest ochrona przed cząsteczkami o dużych prędkościach. Konieczne jest więc wyposażenie pracownika w odpowiednie okulary ochronne bądź gogle.

Wymagająca praca lakiernika

 

Alergie skórne

Toksyczne substancje, które wnikają przez niezabezpieczoną skórę. Może dochodzić do różnego rodzaju alergii kontaktowych, wysypek, przebarwień lub nawet ciężkich oparzeń, gdy substancje znajdujące się w farbach czy rozpuszczalnikach są bardzo toksyczne. Dlatego pracownicy powinni być wyposażeni w odpowiednie kombinezony oraz rękawice ochronne.

Wymagająca praca lakiernika
Wymagająca praca lakiernika
Wymagająca praca lakiernika

 

Hałas

Komory lakiernicze to miejsca, gdzie zazwyczaj występuje hałas, a hałas to dźwięki powyżej 85db. Generują je wszelkie urządzenia pneumatyczne oraz wentylacje, które się tam znajdują. Niezbędna jest zatem odpowiednia ochrona słuchu – nauszniki pełne lub wkładki przeciwhałasowe, które odpowiednio wytłumią pracownika.

 

Praca w strefie zagrożonej pożarem lub wybuchem

Miejsca wykonywania prac lakierniczych to często strefy określane jako EX. Dlatego tak istotne jest, aby spełnione zostały w nich wszelkie wymagania dotyczące przepisów przeciwpożarowych (nieiskrzące posadzki, wyjścia ewakuacyjne, dostęp do gaśnic, brak dużych składowisk niebezpiecznych substancji itp.).

Warto jednak podkreślić, że sprzęty, które znajdują się na wyposażeniu, również powinny mieć takową certyfikację. Dlatego, gdy stosujemy np. jednostki do ochrony dróg oddechowych jak systemy z wymuszonym obiegiem powietrza, musimy sprawdzić, czy posiadają specjalne certyfikaty.

 

Zagrożenia dla układu oddechowego

Farby czy rozpuszczalniki to zbiór niebezpiecznych substancji. Metylobenzen, eter, ksylen, epoksydy, toluen, metale ciężkie, ketony, to przykładowa lista substancji, która może dostać się do naszego organizmu. Ważne więc aby stanowiska lakiernicze zostały wyposażone w wentylacje mechaniczne. Niezbędne jest także wyposażenie lakiernika w odpowiednie zabezpieczenia.

Możemy wybierać spośród szerokiej gamy półmasek wielokrotnego użytku, zastosować maskę pełną, czy wybrać zaawansowane rozwiązania: systemy z wymuszonym obiegiem powietrza lub zasilane sprężonym powietrzem. Wszystko będzie zależało od natężenia prac, rodzaju substancji, z jakimi pracujemy oraz nakładów ekonomicznych, jakie jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten cel.

Oczywiście im bardziej zaawansowane rozwiązanie, tym większy komfort pracownika.

Wymagająca praca lakiernika
Wymagająca praca lakiernika
Wymagająca praca lakiernika

 

To tylko część zagrożeń związanych z wykonywaniem prac lakierniczych, lecz dzięki ich eliminacji i wyborze prawidłowych zabezpieczeń praca ta stanie się dużo bardziej bezpieczna. A gdy wybierzemy dla pracownika rozwiązania komfortowe, stanie się on również bardziej wydajny.

Jeżeli potrzebują Państwo tego typu rozwiązań, zapraszam do kontaktu.

O AUTORZE
Dział Produktów BHP i Pracy na Wysokości
Gdaniec Justyna
tel. 52 325 80 22
kom. 600 477 660
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane