Ochrona dróg oddechowych

Ochrona dróg oddechowych

W ofercie 3M mamy wiele rodzajów filtrów i pochłaniaczy. Przed ich doborem należy ocenić występujące na danym stanowisku pracy zagrożenia, aby skutecznie im przeciwdziałać.

Poniżej w możliwie jak najkrótszy sposób opiszę rodzaje i ich możliwe zastosowanie na podstawie najchętniej wybieranych przez naszych klientów filtrów i pochłaniaczy do najbardziej popularnych półmasek 3M serii 6500, 7500 oraz do półmasek i masek pełnych wielokrotnego użytku serii 6000.

Pochłaniacze serii 6000

Popularne modele

Ochrona dróg oddechowych

6051 – pochłaniacz w klasie A1 na opary organiczne – najczęściej wybierany przez lakierników i osoby mające do czynienia z różnego rodzaju farbami, lakierami, a także z substancjami ropopochodnymi pochodzenia organicznego.

Ochrona dróg oddechowych

6055 – pochłaniacz w klasie A2 na opary organiczne – pochłaniacz ten wystarcza na znacznie dłużej niż model 6051. Ma większą pojemność sorpcyjną substancji szkodliwej.

Jest często wybierany, gdy stężenia oparów substancji organicznych są bardzo duże.

Ochrona dróg oddechowych

6057 – pochłaniacz wielogazowy na opary organiczne, nieorganiczne i kwasy. Na jego zakup najczęściej decydują się osoby mające do czynienia w pracy z oparami szkodliwych kwasów.

Ochrona dróg oddechowych

6059 – pochłaniacz wielogazowy na opary organiczne, nieorganiczne, kwasy i amoniak.

Bardzo często jest wybierany przez klientów mających styczność z wieloma typami szkodliwych substancji na stanowisku pracy lub przez klientów niepotrafiących ich określić i dla bezpieczeństwa kupują go wówczas na tzw. wszelki wypadek.

Istnieje możliwość zamontowania dodatkowych filtrów do pochłaniaczy nieposiadających zintegrowanego na stałe filtra przeciwpyłowego. Wówczas mamy równocześnie ochronę gazową i pyłową.

Takie filtry możemy dodatkowo zamontować w pochłaniaczach 6051, 6054, 6055, 6057, 6059 i 6075.

Pochłaniacze serii 6000

Mniej popularne modele

Ochrona dróg oddechowych

6054 – pochłaniacz typu K1 na amoniak – wybierany przez klientów pracujących tylko i wyłącznie przy oparach amoniaku.

Ochrona dróg oddechowych

6075 – pochłaniacz A1 + formaldehyd – dla instytucji, najczęściej medycznych mających styczność z formaldehydem.

Ochrona dróg oddechowych

6096 – pochłaniacz A1E1HGP3 – filtropochłaniacz przeznaczony do ochrony przed oparami organicznymi, nieorganicznymi i co najważniejsze przed oparami rtęci.

Ochrona dróg oddechowych

6098 – filtropochłaniacz AXP3 – wybierany przez klientów pracujących przy substancjach o temperaturze wrzenia poniżej 65°C np. metanol, octan metylu czy aceton.

Ochrona dróg oddechowych

6099 – najbardziej zaawansowany filtropochłaniacz z oferty 3M A2B2E2K2HGP3 – pochłaniacz w drugiej klasie ochrony, czyli o większej pojemności sorpcyjnej substancji szkodliwej dla oparów organicznych, nieorganicznych, kwasów i amoniaku, chroni również przed oparami rtęci.

Zawiera zintegrowany z pochłaniaczem filtr przeciwpyłowy w najwyższej klasie ochrony P3. Wybierany przez klientów pracujących przy różnorodnych oparach chemicznych o dużym stężeniu i mogącym występować równocześnie zapyleniu.

Filtry serii 5000

Filtry montujemy na pochłaniaczach, gdy na stanowisku pracy oprócz szkodliwych oparów występuje również zapylenie. Pochłaniacze zapewniają tylko ochronę przed oparami, przed pyłem już niestety nie. Zamontowanie dodatkowego filtra przeciwpyłowego oprócz zwiększonej ochrony wydłuża żywotność samego pochłaniacza, bo najczęściej w pierwszej kolejności zapcha się i zabrudzi filtr wstępny, który wymienimy na nowy, a jeżeli pochłaniacz nie wymaga jeszcze zmiany, to nadal możemy z niego korzystać.

Co to jest NDS?

Najwyższe Dopuszczalne Stężenie. Badaniem stężenia pyłów czy innych substancji szkodliwych w zakładach przemysłowych zajmują się wyspecjalizowane laboratoria i na tej podstawie potem dobieramy prawidłowe środki ochrony indywidualnej.

Ochrona dróg oddechowych

5911 – filtr przeciwpyłowy montowany na pochłaniacz. Filtr w najniższej klasie ochrony (P1), równocześnie najbardziej popularny.

Stosowany wszędzie tam, gdzie zapylenie jest niewielkie, nieprzekraczające 4 NDS.

5925 – filtr przeciwpyłowy P2 chroni do zapylenia nieprzekraczającego 12 NDS.

5935 – filtr przeciwpyłowy P3 chroni aż do 48 NDS.

Ochrona dróg oddechowych

Aby zamocować powyższe filtry serii 5000 na pochłaniaczu, potrzebna jest pokrywa filtra 3M 501.

Filtry serii 2000

Kolejną serią są filtry montowane bezpośrednio do półmaski. Jeżeli zwykła, jednorazowa półmaska przeciwpyłowa nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań, to chcąc się ochronić przed pyłami, zaopatrujemy się w półmaskę wielokrotnego użytku i któryś z poniższych filtrów.

2125 – filtr przeciwpyłowy P2 do 12 NDS.

2135 – filtr przeciwpyłowy P3 do 48 NDS.

Ochrona dróg oddechowych

Ochrona dróg oddechowych

Sprawdzą się one na stanowiskach pracy gdzie mamy spore zapylenie, ale nie występują szkodliwe opary. Są one bardzo popularne właśnie wśród szlifierzy.

Częstym błędem natomiast jest kupowanie zestawu np. pochłaniacz 6051 + filtr 5911 + pokrywa filtra 501 na stanowiska gdzie występuje wyłącznie zapylenie. Wydajemy niepotrzebnie kasę na pochłaniacze, których nie wykorzystujemy, a powietrze zaciągamy przez dodatkowe, a co za tym idzie z większymi oporami, zbędne w tym momencie warstwy filtracyjne.

Innym rodzajem filtrów są filtry wyposażone dodatkowo we wkład węgla aktywnego, który chroni nas przed niepożądanymi zapachami o niewielkim stężeniu oparów organicznych i kwaśnych.

Te filtry są bardzo popularne wśród spawaczy, gdyż są płaskie i mieszczą się pod automatyczne przyłbice spawalnicze.

2128 – klasa ochrony P2

2138 – klasa ochrony P3

Ochrona dróg oddechowych

Ochrona dróg oddechowych

Filtry serii 6000

Filtry przeciwpyłowe w tzw. kasetce

Największym plusem poniższych filtrów są bardzo niskie opory podczas zaciągania powietrza, które wynikają z ich innej budowy w porównaniu do okrągłych filtrów serii 2000.

6035 – klasa ochrony P3.

6038 – filtr w klasie P3, który ma dodatkowo podobnie jak filtr 2138 zawarty w sobie wkład węgla aktywnego na opary organiczne i kwaśne.

Ochrona dróg oddechowych

Ochrona dróg oddechowych

Jak widać gama filtrów i pochłaniaczy jest całkiem spora. Można je dobrać do praktycznie każdego typu występujących w przemyśle zagrożeń.

W razie wątpliwości zachęcam zawsze do kontaktu.


Powyższy materiał stanowi rozszerzenie Webinarium BHP 2020 dotyczącego ochrony szlifierza. Materiał był dostępny dla zarejestrowanych uczestników.

Chcesz otrzymywać tego typu materiały wcześniej? Zapraszamy na nasz kanał na Youtubie i fanpage'a na Facebooku, gdzie na bieżąco informujemy o nadchodzących wydarzeniach.

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane