Szlifowanie aluminium

Szlifowanie aluminium

Ci, którzy mają do czynienia z aluminium na co dzień, znają temat trudności jego obróbki polegający głównie na tym, że miękkie aluminium klei się w trakcie szlifowania do tarczy, lamelki czy pasa, utrudniając znacznie cały proces. Ale na szczęście jest już ciekawe rozwiązanie przeznaczone na szlifierkę kątową.

Lamelka 3M 577F w najbardziej popularnej gradacji P40 założona na szlifierkę kątową pozwala na szybkie i sprawne szlifowanie aluminium bez efektu zaklejania się.

Lamelka 577F

Odpowiednie ziarno ścierne oraz specyficzna konstrukcja wpływają na wydajność i możliwości tej lamelki. Lamelka zbudowana jest z kilku warstw, które sukcesywnie zużywają się, otwierając drogę kolejnym, co oznacza, że od pierwszego obrotu do momentu zużycia ostatniej warstwy mamy do dyspozycji tak samo szybko skrawające narzędzie.

Kolejnym atutem jest dodatek chłodzący, dzięki któremu nie przegrzewamy szlifowanego materiału, co skutkuje brakiem odbarwień powodowanych zwykle nadmierną temperaturą w procesie szlifowania.

Lamelka 577F występuje w różnych średnicach: 75, 115, 125 mm oraz gradacjach: P36, P40, P60 i P80. Ponadto wyróżniamy dwa typy tych lamelek:

  • płaskie – tarcza listkowa ma formę płaską
  • wypukłe – tarcza tworzy pewnego rodzaj stożek o uchylnych ściankach

Oprócz znakomitej pracy z aluminium lamelka sprawdzi się również podczas obróbki w zasadzie wszystkich metali. Nadaje się do pracy ze średnim oraz dużym dociskiem np. podczas szlifowania, wygładzania, wykańczania powierzchni oraz fazowania krawędzi i gratowania.

Lamelka 577F

Jeśli chodzi o obróbkę aluminium, istnieje też nowe super rozwiązanie – pas bezkońcowy z ziarnem Cubitron II – ale o tym materiale napiszę kolejnym razem.

Tymczasem zapraszam do wypróbowania lamelki 577F.

O AUTORZE
Dział Materiałów Ściernych
Zawadzki Adam
kom. 608 049 082
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane