3M Carbon - Wyróżnij się na ulicy

3M Carbon - Wyróżnij się na ulicy

Carbon 3M

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem imitację Carbonu w postaci laminatu produkowanego przez 3M, zaświeciły mi się oczy. Zaraz postanowiłem sprawdzić jego możliwości. Na początku miałem dostęp zaledwie do niewielkiego fragmentu materiału, więc zabrałem się do oklejenia telefonu komórkowego. Efekt? Odjechana komóra, która przyciągnęła kilku chętnych do podobnej metamorfozy różnych urządzeń. Jednak na mojej liście testowej następny był laptop – wygląd okazał się „kosmiczny”, a po wielu miesiącach użytkowania stwierdzam, że trudno o lepszą ochroną przed zarysowaniem i otarciem.

No dobra, zabawa zabawą, ale Carbon zwiększa swój efekt na większej powierzchni. Najbardziej oczywistą, nadającą się do tego celu materią był samochód. Początkowe obawy o poprawne nałożenie laminatu zostały dość szybko rozwiane. Specjalny klej Comply pod laminatem zapobiega powstawaniu pęcherzy powietrza. Siatka mikrokanalików pozwala na łatwe wydostawanie się powietrza i tym samym na dokładną aplikację laminatu.

Proste powierzchnie maski i dachu poszły dość szybko i przyszedł czas na zagięcia i przetłoczenia pod klamkami, czy tablicami rejestracyjnymi. Do tego potrzebna była mi opalarka. Rozgrzane powietrze sprawia, że laminat robi się bardzo plastyczny i można nim okleić naprawdę najdziwniejsze kształty. Później jeszcze trochę pracy wykończeniowej i samochód gotowy. Piękny Carbonowy wzór budzi zainteresowanie każdego przechodnia.

Carbon 3M

 Po udziałach w imprezach tuningowych przekonałem się, że to tylko kwestia czasu jak na ulicach zacznie pojawiać się coraz więcej aut oklejonych folią 3M imitującą Carbon. Z uśmiechem wspominam pytania typu: „Ile teraz waży ten samochód?”

Potrzebne do montażu laminatu:

 • laminat 3M Di-Noc Carbon (7 kolorów do wyboru, m.in. czarny, brązowy, antracytowy, czy biały)
 • opalarka, najlepiej z regulowaną temperaturą
 • 3M Surface Preparation – środek do przygotowania powierzchni przed aplikacją
 • plastikowa rakla do naklejania folii

Etapy oklejania:

 • Oczyścić powierzchnie wszystkich klejonych elementów środkiem 3M Surface Preparation.
 • W głębokich przetłoczeniach zalecane jest przesmarowanie środkiem podkładowym 3M Primer DP-900 i odczekanie około 20-30 min.
 • Przyłożyć laminat do karoserii, dobrze go wypozycjonować i unieruchomić.
 • Po zdjęciu papieru podkładowego, za pomocą rakli doklejamy laminat, wydobywając spod niego powietrze.
 • W miejscach przetłoczeń, zakrzywień czy krawędzi, podgrzewamy materiał opalarką
  i układamy, dobrze dociskając do powierzchni.
 • Docinamy równo krawędzie. Najlepiej kleić na tzw. zakładkę do wewnątrz elementu.
 • Na koniec można dodatkowo zabezpieczyć krawędzie środkiem 3M 3950 Edge Sealer.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Łukasz Wilk

O AUTORZE
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane