Thinsulate w kosmosie

Thinsulate w kosmosie

Włóknina ocieplająca Thinsulate jest używana do odzieży jako izolacja termiczna i chroni organizm przed warunkami zewnętrznymi, szczególnie niską temperaturą. Największym wyróżnikiem tego materiału spośród innych podobnych jest to, że przy niskiej gramaturze, a tym samym grubości ma bardzo wysokie parametry ciepłochronne.

Istnieją różne typy włókniny Thinsulate, a ich dobór jest zależny od produktu końcowego, w którym ma zostać wykorzystany.

I tak m.in. mamy Thinsulate typu FR stosowany do odzieży trudnopalnej, który możemy powiedzieć, że posiada „nieziemskie” właściwości.

Otóż doktoranci i studenci z Politechniki Gdańskiej w składzie: mgr Adam Dąbrowski, mgr Karol Peltzner, mgr Jacek Goczkowski, inż. Szymon Krawczuk, przy współpracy inż. Agnieszki Elwertowskiej, wzięli udział w eksperymencie „Hedgehog” – czyli „Jeż” – który był częścią programu „Rexus” organizowanego przez Szwedzką i Niemiecką agencję kosmiczną pod patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Podczas projektowania jednego z segmentów rakiety jako izolacja termiczna i trudnopalna został użyty właśnie Thinsulate typu FR. Miał on na celu ochronę urządzeń pomiarowych w rakiecie oraz służył do ukierunkowania przepływu ciepła w urządzeniu pomiarowym. Eksperyment pozwolił na zbadanie, w jaki sposób nagrzewa się pancerz rakiety kosmicznej w trakcie lotu i powrotu na ziemię.

Podczas prób i doboru izolacji żaden inny materiał nie spełniał podstawowych oczekiwań eksperymentu. Dopiero Thinsulate typu FR zdał egzamin, a urządzenie udało się opatentować.

Przykład ten unaocznia nam z jak technologicznie zaawansowanym materiałem mamy do czynienia, który przecież na co dzień występuje w odzieży roboczej i konsumenckiej.

Źródło: www.pg.edu.pl

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane