Bezpieczny Stomatolog w konfrontacji z Covid-19

Bezpieczny Stomatolog w konfrontacji z Covid-19

W czasach zagrożenia wirusem Covid-19 stomatolodzy muszą mierzyć się z nowymi zagrożeniami.

Dotychczas stosowane przez dentystów ochrony sprowadzały się głównie do osłony twarzy, sporadycznie do półmaski medycznej, a bardzo często dla swojego komfortu pracy nie było nic stosowane. Sytuacja z nowym patogenem wirusa wymusiła konieczność użytkowania nowych środków ochrony indywidualnej.

Aby ochronić się przed Covid-19 należy korzystać z kilku środków ostrożności równocześnie takich jak rękawiczki, półmaska ochronna w klasie P3, szczelne gogle ochronne i kombinezon ochronny z certyfikatem na zagrożenia mikrobiologiczne.

Noszenie tego wszystkiego jest oczywiście uciążliwe, a oddychanie i zaciąganie powietrza przez półmaskę w najwyższej klasie ochrony może sprawiać, że użytkownik po całym dniu pracy będzie wypompowany lub po prostu nie będzie mógł przyjąć tylu pacjentów dziennie, co zwykle.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Z pomocą mogą przyjść systemy z wymuszonym przepływem powietrza 3M Versaflo.

Najbardziej popularnym wśród stomatologów systemem jest jednostka napędowa 3M Versaflo TR-315E+. Zestaw, oprócz samej jednostki napędowej składa się z akumulatora (10 godz. pracy), ładowarki, węża i filtrów. Stomatolog zatem po dobraniu nagłowia twardego lub kaptura jest gotowy do pracy. Jednostka poprzez dwa filtry w najwyższej klasie ochrony pobiera powietrze z otoczenia i wężem tłoczy je do kaptura lub nagłowia.

Elastyczny wąż z samoregulacją długości dostosowuje się do długości naszych pleców. Jak się pochylamy, to się rozciąga, jak prostujemy kurczy. Dzięki temu nie będzie nam przeszkadzał i nie zahaczymy nim o wystające krawędzie.

TR-315E to produkt używany przez służby medyczne na całym świecie do ochrony personelu medycznego przed niebezpiecznymi bakteriami i wirusami. Jednostka ma kompaktowy kształt, jest bardzo lekka (waży tylko 1135 g), więc jest idealna zarówno dla kobiet stomatologów, jak i dla mężczyzn.

Nosimy ją na pasie za plecami, a więc jej ciężar rozkłada się na całe ciało. Ponadto, ponieważ jednostkę nosimy z tyłu, a nie z przodu, gdzie najczęściej mamy kontakt z pacjentem, to już przez samo to bardzo ograniczamy ryzyko zaciągnięcia do niej niebezpiecznego wirusa, bo największe ryzyko zakażenia jest od osoby stojącej z nami twarzą w twarz. Jeżeli tak się jednak zdarzy, to oczywiście na straży stoją jeszcze zamontowane w jednostce dwa wysokiej klasy filtry.

Praca z taką jednostką jest bardzo przyjemna, ponieważ powietrze tłoczone do kaptura/nagłowia daje uczucie chłodu. Nie musimy zaciągać powietrza przez grubą półmaskę i przez to nie męczymy się, nie mówiąc już o pełnej ochronie, dzięki zasłoniętej przez cały czas twarzy.

Najbardziej popularne kaptury i nagłowia do tej jednostki to:

  • kaptur 3M S-133L

3M S-133L

 

  • kaptur 3M S-657 z powłoką opadającą na ramiona i z wymienną do niego w przyszłości powłoką 3M S-607

3M S-657

 

  • nagłowie twarde 3M M-206

3M M-206

 

Kaptury są lekkie i z tego powodu często wybierane są przez kobiety, nagłowia natomiast chronią dodatkowo przed odpryskami cząsteczek o dużej energii kinetycznej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu stomatolog może pomimo dużego zagrożenia nadal pracować, a przede wszystkim minimalizuje w ogromnym stopniu ryzyko zakażenia.

W razie pytań zachęcam do kontaktu.

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane