Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

Szlifierze są narażeni na działanie wielu szkodliwych czynników. W jaki sposób można chronić ich życie i zdrowie? Poniżej zaprezentuję najbardziej popularne zagrożenia i sposoby ochrony przed nimi.

Na co są narażeni szlifierze? Najczęściej występujące w ich pracy zagrożenia to hałas i zapylenie. Podczas szlifowania cząsteczki z dużą prędkością odbijają się od obrabianego elementu i mogą spowodować uraz twarzy lub oka.

Ochrona oczu

Najprostszym zabezpieczeniem oczu są okulary, jednak typowe modele okularów chronią tylko przed cząsteczkami o niskiej energii kinetycznej, czyli osiągającymi prędkość do 45 m/s. W przypadku szlifowania te prędkości zwykle są większe, a więc rekomendowanym zabezpieczeniem powinny być gogle 3M, które chronią pracownika przed uderzeniami cząsteczek o średniej energii kinetycznej (120 m/s).

Ważne jest, aby gogle miały szybkę poliwęglanową, a nie octanową, która jest idealna do chemii, ale nie nadaje się do szlifowania. Jest to częsty błąd osób, które kupują gogle, nie dopytując o detale. Z oferty 3M ogromną popularnością cieszy się model 2890 i nowy z powłoką odporną na zaparowanie ScotchGard – 3M Gear 501.

Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

 

Ochrona twarzy

Co zrobić jednak gdy szlifowanie jest uciążliwe, a na zranienie narażona oprócz oczu jest też cała twarz? Świetnym rozwiązaniem jest tu nagłowie 3M G-500. Nagłowie posiada regulację śrubową, jest komfortowe, wentylowane i co ważne ma także możliwość zamocowania ochronników słuchu, bo – nie zapominajmy – podczas szlifowania, prócz iskier, występuje również duże natężenie hałasu.

Nagłowie to spełnia najwyższe standardy i chroni przed uderzeniami o prędkości 120 m/s. Jego osłona jest delikatnie profilowana, co dodatkowo chroni użytkownika przed odpryskami od dołu. Szyba jest sztywna i dość gruba, a z doświadczenia wiem, że wystarcza szlifierzom na bardzo długo.

Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

 

Ochrona słuchu

Gdy nie chcemy używać nauszników, bo jest zbyt gorąco i czujemy dyskomfort, możemy zastosować inny ochronnik słuchu, np.: zatyczki jednorazowe, wielorazowe lub zatyczki na pałąku. Popularny wybór to zatyczki na pałąku 1310, z wielorazowych: 1271, a z jednorazowych: 3M Earsoft ES-01-001.

Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

 

Ochrona dróg oddechowych

Aby dodatkowo ochronić się przed zapyleniem, do gogli lub nagłowia możemy założyć jeszcze jednorazową półmaskę przeciwpyłową albo, gdy zapylanie jest większe, wielorazową z odpowiednimi filtrami chroniącymi nasze drogi oddechowe.

Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

 

Pełna ochrona

Co się dzieje, gdy takie rozwiązania nadal są niewystarczające? Wówczas idealnym wyborem jest system z wymuszonym przepływem powietrza. Największym zainteresowaniem wśród szlifierzy cieszy się jednostka napędowa Versaflo TR-315E+, która w połączeniu z nagłowiem twardym sprawi, że będziemy mieli w najwyższym stopniu zabezpieczony układ oddechowy, całą twarz, a po zamontowaniu nauszników również i słuch.

Lekką jednostkę, której akumulator starcza na 10 godz., nosimy na pasie i biegnącym za plecami wężem podłączamy do nagłowia. Do jednostki można podłączyć nagłowie twarde szlifierskie półpełne 3M M-106 lub nagłowie twarde pełne M-306 z certyfikatem hełmu ochronnego.

Rozwiązanie to jest idealne, gdy przekroczenia zapylenia są bardzo duże. Ma to najczęściej miejsce, gdy na hali znajduje się kilkunastu, kilkudziesięciu szlifierzy. Wtedy zakup tego typu sprzętu zapewnia pełne zabezpieczenie szlifierza. Jego komfort pracy, a jednocześnie wydajność wykonywanych zadań znacznie wzrastają.

Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza
Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

Jeżeli mamy w miejscu pracy instalację sprężonego powietrza, to dodatkowo istnieje możliwość założenia na pasie aparatu sprężonego powietrza 3M V-500E. Do V-500 pasują te same nagłowia, czyli M-106 czy M-306.

W taki aparat warto wyposażyć pracownika, który cały dzień znajduje się na jednym stanowisku pracy, ponieważ przyczepione do pasa przewody sprężonego powietrza uniemożliwiają swobodne poruszanie się po hali. Plusem takiego rozwiązania jest natomiast oszczędność na filtrach, gdyż powietrze jest (a przynajmniej powinno być) filtrowane w filtrze głównym sprężonego powietrza.

Odwrotnie jest z Versaflo TR-315+, który sprawdzi się jako sprzęt mobilny, lecz wymagający raz na jakiś czas wymiany filtrów.

Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

 

Ochrona ciała

Aby podczas pracy ochronić swoje ubranie robocze, dobrym rozwiązaniem jest używanie jednorazowego kombinezonu ochronnego. Kombinezon nosimy do momentu dużego zabrudzenia lub do jego zniszczenia. Popularnym wyborem jest antystatyczny kombinezon przeciwpyłowy 3M 4532.

Produkty BHP od 3M dla ochrony szlifierza

 

Mnogość rozwiązań ochrony szlifierza jest duża, produkty musimy dobierać w zależności od aktualnego zapotrzebowania, przekroczeń czynników szkodliwych oraz charakteru naszej pracy.

Zachęcam do kontaktu.

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane