System żurawika – praca w przestrzeniach zamkniętych i ograniczonych

System żurawika – praca w przestrzeniach zamkniętych i ograniczonych

Przestrzeń zamknięta to obszar, który ma ograniczone otwory wejściowe i wyjściowe i nie ma wystarczającej wentylacji naturalnej. Nie jest to przestrzeń przygotowana do ciągłego przebywania w niej pracowników. Z tego też względu praca w przestrzeniach zamkniętych, a także w zbiornikach, należy do prac szczególnie niebezpiecznych.

Obszary takie spotykamy najczęściej podczas prac w: studniach, szambach, zbiornikach, cysternach, studzienkach kanalizacyjnych, silosach na materiały sypkie itp.

Stwarzają one bardzo duże prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadów takich jak:

  • Zatrucie i utrata przytomności na skutek gromadzenia się niebezpiecznych gazów np.: siarkowodoru, metanu
  • Możliwość powstania wybuchu i pożaru
  • Utonięcie spowodowane podniesionym poziomem wody
  • Uduszenia lub omdlenia spowodowane zbyt niskim poziomem tlenu
W ich skutku co roku ginie lub odnosi obrażenia wielu pracowników.

Naprzeciw tym zagrożeniom wyszła firma 3M z marką DBI SALA, tworząc zaawansowane rozwiązanie umożliwiające dostęp i ewakuację z tychże przestrzeni.

Urządzenia te są wykonane z bardzo lekkich, ale charakteryzujących się wysoką wytrzymałością materiałów, choćby aluminium. Waga całej jednostki to zaledwie ok. 50 kg, przez co urządzenie jest w stanie złożyć i rozłożyć jedna osoba.

System ramienia i podstawy żurawika zawiera maszt górny o wysięgu regulowanym, lekki maszt dolny oraz stabilną podstawę. Poza tym dostępnych jest wiele przenośnych i stacjonarnych podstaw, które bez trudu można dostosować do charakteru wykonywanych prac.

5-częściowy system żurawika

5-częściowy system żurawika (wyciągarkę i urządzenie samohamowne należy zamawiać oddzielnie)

Żurawik z powodzeniem zastępuje dotychczas najczęściej stosowany trójnóg. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie rozstawienie trójnoga byłoby niemożliwe np. przy nierównych wejściach do zbiorników.

Ponadto, żurawik doskonale nadaje się do działań ratowniczych – można obracać jego ramię, przez co ewakuacja poszkodowanego jest dużo łatwiejsza.

Wyposażając żurawik jednocześnie w wyciągarkę oraz urządzenie samohamowne, tworzymy system o 4 punktach kotwiczących klasy B według normy EN 795, które gwarantują zabezpieczenie przed upadkiem dwóch użytkowników:

  • 2 punkty kotwiczące do bezpośredniego połączenia ŚOI zabezpieczających przed upadkiem,
  • 2 linki asekuracyjne na prowadnicach z zamontowanego urządzenia samohamownego 3M™
O AUTORZE
Dział Produktów BHP i Pracy na Wysokości
Gdaniec Justyna
tel. 52 325 80 22
kom. 600 477 660
Napisz email
Zadaj pytanie