Jak dobrać odpowiedni materiał odblaskowy do odzieży? cz. 2/2

Jak dobrać odpowiedni materiał odblaskowy do odzieży? cz. 2/2

W Polsce jeszcze kilka dekad temu odzież ochronna, robocza czy ostrzegawcza praktycznie nie istniały. Bywało tak, że pracownicy sami szukali rozwiązań, aby chronić się przed skutkami ubocznymi wykonywania swojej pracy. Niestety nie zawsze były to rozwiązania dobre.

 

Normy i certyfikaty

Przed zakupem warto sprawdzić, czy odzież, w którą chcemy wyposażyć naszych pracowników, została wyprodukowana z materiałów certyfikowanych.

Materiały odblaskowe, które używane są do produkcji odzieży ostrzegawczej, powinny być odpowiedniej jakości, czyli odporne na określoną liczbę prań, działanie potu, tarcie czy intensywne promieniowanie słoneczne.

Obowiązująca do lipca 2013 r. norma PN-EN 471 dzieliła materiały odblaskowe na dwie klasy. Był to podział, gdzie kryteriami były właściwości odblaskowe nowych materiałów. Do klasy pierwszej zaliczano materiały o współczynniku odblasku nie mniejszym niż 250 cd(lx/m2), dla klasy drugiej wartość tego parametru musiała wynosić 320 cd(lx/m2).

W PN-EN ISO 20471, która zastąpiła powyższą normę, nie ma takiego podziału. Przedstawiono natomiast cechy odzieży zapewniające jej odpowiedni stopień widzialności, dostosowany do trzech określonych w normie poziomów ryzyka, na które wpływają takie czynniki jak – prędkość pojazdu i aktywne lub bierne użytkowanie drogi.

 

Projektowanie odzieży

Kolejnym ważnym elementem w czasie projektowania odzieży jest sposób rozmieszczenia materiałów odblaskowych na odzieży ostrzegawczej, który powinien gwarantować optymalną widoczność użytkownika w każdej pozycji. Wymóg ten realizowany jest przez rozmieszczenie materiałów odblaskowych dookoła sylwetki człowieka na tułowiu, rękawach i nogawkach.

Do produkcji odzieży ostrzegawczej muszą zostać wykorzystywane materiały o wysokich parametrach jakościowych i odpowiednich parametrach widzialności. Zastosowanie odpowiedniego materiału odblaskowego na dany rodzaj odzieży jest gwarancją widoczności pracownika przez cały czas użytkowania odzieży, co przyczynia się do znacznej poprawy jego bezpieczeństwa. Szczególne znaczenie ma to w przypadku osób pracujących w warunkach o ograniczonej widoczności, np.: po zmroku.

 

Jak dobrać materiał odblaskowy?

Poniżej krótka wskazówka w trzech punktach jak wybrać właściwy materiał odblaskowy do konkretnych potrzeb.

  1. Jak długo będzie użytkowana odzież – wiąże się to z ilością prań.

  2. Jak odzież będzie konserwowana, prana – czy w warunkach domowych, chemicznie czy przemysłowo.

  3. Jaka jest gramatura materiału wierzchniego, z którego będzie wykonana odzież – chodzi o procesy tarcia materiału wierzchniego z materiałem odblaskowym podczas procesu konserwacji.

Jeżeli potrafimy oszacować, ile razy odzież będzie prana, w jakich warunkach i na jaki materiał będzie naszyty materiał odblaskowy, możemy dobrać go tak, aby z jednej strony nie ponosić zbędnych kosztów a z drugiej mieć pewność, że przez cały czas użytkowania materiał odblaskowy będzie pełnił swoją funkcję. Firmy zatrudniające pracowników, którzy pracują w warunkach o ograniczonej widoczności, powinny zadbać, aby dostarczana odzież była odpowiedniej jakości, dlatego tak ważne jest, aby stawiać wymagania producentom.

Wprowadzenie minimalnych wymagań dla materiału odblaskowego, który będzie naszyty na odzieży to pewność, że będzie spełniał swoją funkcję.

Odblaski noszone przez pracowników i pieszych to spore ułatwienie dla kierującego pojazdem, który z wyprzedzeniem może zaplanować wszelkie manewry i płynnie je wykonać, unikając kolizji, potrąceń i ich przykrych konsekwencji.

Materiały odblaskowe znalazły zastosowanie zarówno w naszym życiu zawodowym, jak i prywatnym. Dzięki wykorzystaniu tych materiałów na odzieży poprawia się poziom bezpieczeństwa, a także komfort pracy – tak zawodowej, jak i hobbystycznej.

Będąc świadomymi, z pewnością dokonamy odpowiedzialnych wyborów.

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie