Informacje o odzieży ostrzegawczej i ochronnej cz. 1

Informacje o odzieży ostrzegawczej i ochronnej cz. 1

Odzież ostrzegawcza

Odzież ostrzegawcza przeznaczona jest do stosowania w sytuacjach, w których obecność osoby musi być wizualnie sygnalizowana zarówno w dzień, jak i w nocy, w warunkach oświetlenia sztucznego lub ograniczonego oświetlenia naturalnego. Ponadto odzież ostrzegawczą należy stosować wszędzie tam, gdzie istnieją zagrożenia zderzenia pracownika z przemieszczającymi się maszynami lub transportowanymi przedmiotami np. na drodze w pobliżu przejeżdżających pojazdów, w pobliżu przemieszczających się maszyn, w ciemnej hali.

Zagrożenia tego typu występują między innymi na kolei. Przejeżdżające pociągi, manewrujące lokomotywy i składy wagonów stanowią poważne zagrożenie pracujących na torach lub w ich pobliżu osób. Podobne zagrożenia dotyczą pracowników służb miejskich, naprawiających drogi, wodociągi czy pracowników energetyki naprawiających linie wysokiego napięcia w pobliżu dróg.

Wskazane jest również stosowanie odzieży ostrzegawczej przez pracowników pracujących podczas załadunku pojazdów, którzy przebywają w pobliżu wózków widłowych oraz przez pracowników obsługujących suwnice. Ponadto odzież ostrzegawczą powinni stosować pracownicy, którzy wykonują prace związane z transportem wewnątrz zakładowym.

W elementy odblaskowe wyposażona jest również odzież dla służb porządkowych np.: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, służb medycznych. Ubrania z elementami odblaskowymi nie zapewniają całkowitego bezpieczeństwa, jednak dzięki zapewnieniu odpowiedniej widzialności pracownika znacznie zmniejszają ryzyko wypadku.

Zagrożenie potrącenia dotyczy również pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców. W przypadku awarii samochodu i konieczności wykonania naprawy na drodze (np. wymiany koła), stają się oni szczególnie narażeni na potrącenie przez omijające ich pojazdy. Dlatego zawsze warto wyposażyć kierowców samochodów służbowych w odzież ostrzegawczą.

Najczęściej stosowane wzory to:

  • kamizelki ostrzegawcze
  • ubrania ostrzegawcze (bluza, spodnie),
  • kurtki,
  • kombinezony.

Właściwości ochronne tej grupy odzieży zależą przede wszystkim od materiałów użytych w jej konstrukcji. O tym napiszę jednak w kolejnej części materiału już za 2 tygodnie.

autor: Piotr Głowski

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane