Efekt Dichroic

Efekt Dichroic

Zaczęło się niewinnie: od grafiki prezentującej folię dichroiczną 3M, na którą w sieci natrafił prezes. Grafika przedstawia wielobarwną ścianę, którą postawiono podczas renowacji holu w jednym z nowojorskich budynków.

Pomysł

Jej nieregularny, jak opisują twórcy – geodowy kształt – z pewnością był wyzwaniem. Wyzwaniem, które warto było podjąć. Zauroczeni nieziemską bryłą zapragnęliśmy postawić podobną w Polsce.

Po inspiracji przyszedł czas na projekt. Szybko okazało się, że nie będzie łatwo. Trudność stanowiły materiały, ich obróbka, waga, sposób instalacji i łączenia poszczególnych elementów. A przecież konstrukcja powinna być również łatwa w eksploatacji, obsłudze i przeglądach.

Instalacja 3M Dichroic

Projekt

„Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...” – w ten sposób moglibyśmy podsumować poszukiwania przedsiębiorstwa, które byłoby skłonne podjąć się kompleksowego wykonania takiego projektu. Mozaika – jak ją w firmie nazywamy – robiła wrażenie nie tylko wyglądem, ale także ogromem prac, jakich wymaga jej stworzenie. Tutaj istotna jest wiedza i doświadczenie z kilku dziedzin, czego wyspecjalizowanym zakładom po prostu brakowało.

Z tematu jednak nie zamierzaliśmy zrezygnować. Każde spotkanie przybliżało nas krok po kroku do realizacji zadania. Po drodze wspólnie z zainteresowanymi firmami stworzyliśmy miniaturową wersję ściany – bryłę, która mogłaby stanowić jej fragment. Pomogła nam ona podjąć ważne decyzje i odpowiedzieć na pytanie: jak ma wyglądać jej wersja finalna?

Instalacja 3M Dichroic

Wykonanie

Po wielu rozmowach zrozumieliśmy, że projekt wymaga połączenia sił różnych podwykonawców, a my będziemy nadawać kierunek tych prac, nadzorować je i pośredniczyć w wymianie informacji. Krótko mówiąc – będziemy trzymać rękę na pulsie.

Prace rozdzieliśmy według składowych konstrukcji. Przygotowanie stelaża oraz montaż zleciliśmy lokalnej firmie zajmującej się obróbką metali. To do niej należało rozrysowanie trójwymiarowego projektu, dobór materiałów oraz wycięcie elementów. Za panele odpowiedzialna była agencja kreatywna specjalizująca się w tworzeniu wizualizacji. Przygotowali oni panele pokryte folią 3M Dichroic, przytwierdzali je do gotowego stelażu oraz zajęli się oświetleniem.

Efekt

Stworzona przez 3M dekoracyjna folia przepuszcza światło w sposób selektywny. W zależności od kąta, pod jakim padają promienie oraz pod jakim się znajdujemy jako obserwatorzy, dostrzeżemy inną barwę. To już coś, a efekt spotęgowaliśmy jeszcze zastosowaniem dwóch typów folii – zimnej i ciepłej – oraz kolorowym podświetleniem sterowanym za pomocą mikrokontrolera.

W przypadku nowojorskiej instalacji okazją do jej postawienia był remont korytarza. Nasza mozaika stanęła w nowej siedzibie firmy na kilka dni przed przeprowadzką, aby już od pierwszych dni czerwca cieszyć oczy i pobudzać wyobraźnię załogi oraz gości. W ten sposób każdy dzień jest pełen kolorów.

Instalacja 3M Dichroic

Doświadczenie

Cały projekt to kilka miesięcy zbierania pomysłów, poszukiwań rozwiązań, telefonów i spotkań z wykonawcami, wiele prób i błędów – czyli wszystko to, o co jesteśmy dzisiaj mądrzejsi.

Jeśli jesteś zainteresowany takim lub podobnym projektem, zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy Ci stworzyć coś równie widowiskowego.

Instalacja 3M Dichroic

Prezes Ryszard Błażejewski przed instalacją w Nowym Jorku na dolnym Manhattanie

Zadaj pytanie
* pola wymagane