Projekt: odblaskowy kabel – zasięg globalny

Projekt: odblaskowy kabel – zasięg globalny

Kopalnie węgla to środowiska pracy, w których panują bardzo trudne warunki. Ilość górników oraz sprzętu przypadająca na 1 m2 jest wyższa niż w większości fabryk na powierzchni. A do tego tłok, ograniczona widoczność i ciężki sprzęt. Gros maszyn, które tam pracują, są zasilane elektrycznie, a miejsca na kable brakuje. I te w konsekwencji są często uszkadzane.

Co zrobić, aby kable były bardziej widoczne?

Wspólnie z jedną z większych firm w naszym regionie Europy, która produkuje kable, zaczęliśmy pracować nad doposażeniem kabla w materiał odblaskowy, celem poprawienia jego widoczności, a tym samym uniknięcia uszkodzeń powodowanych przez ciężki sprzęt.

Dobór odpowiedniego materiału Scotchlite na produkowane wiązki kabli był żmudny i czasochłonny – ale udało się!

Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego "Guido", fot. Mariusz Cieszewski
Zabytkowa kopalnia węgla kamiennego "Guido", fot. Mariusz Cieszewski [link]

Prace nad projektem zaczęły się na początku 2013 r. Najpierw producent kabli zapoznał się z poszczególnymi materiałami Scotchlite. Następnie – po opracowaniu wymagań klienta oraz przeanalizowaniu projektu – dokonano pierwszych testów. W związku z tym, że sprawa była skomplikowana i niełatwa, testy trwały dość długo. W końcu został wyłoniony jeden rodzaj materiału odblaskowego, który spełniał wszystkie oczekiwania i miał odpowiednie parametry.

Po testach i przygotowaniu próbek kabli pojawił się kolejny problem. Masa ochronna, którą kable były otoczone, całkowicie blokowała efekt odblaskowy odbicia światła. Rozwiązanie przyszło późno, ale okazało się skuteczne. Należało dobrać otoczkę o odpowiednim poziomie przezroczystości.

I tak po pewnym czasie, gotowe próbki opuściły fabrykę i trafiły do handlowców na kilku kontynentach. Odzew był jednoznacznie pozytywny – produkt spełniał wszystkie oczekiwania odbiorców. Obecnie z przekazanych informacji od osoby, która zarządza projektem, wiem, że kabel z materiałem odblaskowym jest wdrażany w różnych częściach świata: oprócz Europy, także w Chile, Mongolii oraz USA.

Odblaskowy kabel

Na ogół materiały odblaskowe Scotchlite są dedykowane do ubrań roboczych, ostrzegawczych i specjalistycznych. Jednak, jak wynika z tego przykładu, mogą być stosowane w różnych projektach. Możliwości jest naprawdę dużo. Wystarczy kreatywność konstruktorów, otwarty umysł, potrzeba na rynku oraz dobra znajomość tych materiałów, aby powstał produkt niepowtarzalny i innowacyjny.

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane