Dwustronne taśmy 3M VHB

Dwustronne taśmy 3M VHB

Zastąp śruby, nity i zgrzewy

Taśmy VHB™ to grupa taśm dwustronnie klejących o dużej sile wiązania. Z powodzeniem mogą być alternatywą dla połączeń mechanicznych, takich jak śruby, nity, wkręty itp. Taśmy VHB powstały jako efekt wieloletnich doświadczeń firmy 3M w produkcji klejów i taśm klejących. Ich konstrukcja jest inna od standardowej, ponieważ typowa piankowa taśma dwustronnie klejąca zbudowana jest z pianki poliuretanowej lub polietylenowej powlekanej odpowiednim klejem, natomiast taśma VHB jest jednorodna w swojej budowie, a nośnikiem jest spieniony klej akrylowy.

Dzięki temu, połączenia uzyskane przy pomocy taśm VHB charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wiele czynników zewnętrznych takich jak zmiany temperatur w zakresie -30°C do +200°C, promieniowanie UV, wodę i rozpuszczalniki.

Za pomocą taśm VHB można łączyć metale, szkło, drewno, wiele tworzyw sztucznych, kompozyty. Wysokoelastyczny charakter materiału klejącego, a więc jego zdolność do płynięcia pod wpływem docisku, umożliwia wnikanie kleju w mikroskopijne nierówności powierzchni. Zapewnia to wysokiej jakości połączenie, jak i jego uszczelnienie, co zabezpiecza sklejone elementy przed niekorzystnym działaniem warunków zewnętrznych.

Takie rozwiązania eliminują lub znacznie redukują konieczność zarówno wstępnej, jak i wykończeniowej obróbki łączonych materiałów, ponieważ powierzchnia produktu po sklejeniu pozostaje czysta i gładka. Łatwość i szybkość aplikacji taśmy przyspiesza proces produkcyjny i nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów w postaci długotrwałego procesu szkolenia pracowników.

Dodatkową zaletą są rozłożone obciążenia na całej powierzchni połączenia – brak koncentracji naprężeń w poszczególnych punktach pozwala na zastosowanie cieńszych materiałów, a co za tym idzie, na zmniejszenie masy gotowego produktu.

Taśmy 3M VHB

Przykładowym zastosowaniem taśmy VHB jest przyklejanie poszycia zewnętrznego do ram w środkach transportu (autobusy, wagony kolejowe, samochody ciężarowe), bez wiercenia otworów i stosowania śrub lub spawania. Brak wiercenia oznacza eliminację nieszczelności i miejsc, w których rozpoczyna się korozja. Poza tym uzyskuje się gładką powierzchnię poszycia, na którą można nakleić dekoracyjne grafiki.

Innym przykładem jest wklejanie szyb w drzwiczkach meblowych za pomocą idealnie przezroczystej taśmy VHB. Elastyczne i mocne połączenie zapewnia estetykę, szybkość montażu oraz pewność zamocowania w długim okresie użytkowania. Wyeliminowanie wiercenia tafli szklanych i montażu na wkrętki poprawia estetykę, oszczędza czas, a szkło jest zabezpieczone przed pęknięciem w przypadku sztywnego połączenia mechanicznego za pomocą metalowych wkrętów.

Taśmy klejące 3M™VHB™ to sprawdzony system klejący, który od momentu wynalezienia codziennie udowadnia, że zasłużył na pełne zaufanie.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Mirek Jaźwiński

O AUTORZE
Dział Taśm Klejących i Klejów Przemysłowych
Jaźwiński Mirosław
z-ca dyrektora ds handlowych
tel. 52 325 80 32
kom. 602 251 310
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane