Zabezpieczenie narzędzi przed upadkiem z wysokości, cz. 2

Zabezpieczenie narzędzi przed upadkiem z wysokości, cz. 2

Chroniąc narzędzia, zwiększasz bezpieczeństwo swoich pracowników – wybierz produkty 3M Python Safety, które Ci w tym pomogą. Ich zastosowanie wpływa nie tylko na zminimalizowanie prawdopodobieństwa urazów, ale także zabezpiecza sprzęt przed zniszczeniem i zapobiega zgubieniu narzędzi w miejscu wykonywanej pracy.

Oprócz omówionych w poprzednim artykule nakładek, pasków zaczepowych oraz pierścieni, narzędzia można również zamocować do linek bezpieczeństwa bungee. Mamy tu do wyboru dwa rodzaje takich linek: o nośności do 4,5 kg lub do 15,9 kg. Linki charakteryzują się szybkim montażem poprzez przeciągnięcie pętli w rękojeści. Sama pętla jest obrotowa, co zapobiega jej zaplątaniu.

Linki bungee

Kolejnym popularnym asortymentem są spiralne linki bezpieczeństwa, do których możemy podczepić niewielkie narzędzia o nośności od 0,9 do 2,3 kg. Linki bezpieczeństwa są wykonane z lekkiej winylowej konstrukcji, a ich kolejną zaletą jest łatwość czyszczenia i kompaktowy rozmiar.

Linki spiralne

Bardzo popularnym rozwiązaniem są również regulowane i „na rzep” opaski na nadgarstek, do których możemy podpiąć narzędzia o niewielkiej masie nieprzekraczającej 2,3 kg. Opaski zostały stworzone dla pracowników, którzy przebywają w pobliżu obracającego się lub poruszającego sprzętu. Dzięki regulacji opaskę możemy dopasować do każdego rozmiaru nadgarstka. Elastyczny pasek zapewnia komfort podczas noszenia.

Opaski

Dla osób, które potrzebują mieć pod ręką wiele narzędzi, 3M proponuje specjalny pas. Nasze narzędzia mocujemy do pasa za pomocą linek lub specjalnych kieszonek. Dodatkowa wyściółka, niespotykana w konkurencyjnych pasach, zapewnia wyjątkowy komfort noszenia.

Pas

Do pasa oprócz linek możemy zamocować magnetyczne kieszenie narzędziowe, do których możemy włożyć młotek, klucze, miarki, kombinerki itp. Magnetyczne kieszenie zostały wyposażone w odblaskowe elementy, a dodatkowy otwór odpływowy na spodzie sprawia, że kieszeń znakomicie sprawuje się również na deszczu.

Kieszeń magnetyczna

Kolejnym interesującym rozwiązaniem są kieszonki na małe części, które posiadają innowacyjny system samozamykający uniemożliwiający wypadnięcie przechowywanych wewnątrz przedmiotów nawet po odwróceniu kieszonki o 180?. Świetnie się one sprawdzą do przechowywania nakrętek, gwoździ, śrub, wkrętów itp. Jednocześnie do ich wyjęcia potrzebujemy tylko jednej ręki. Po wyjęciu przedmiotu torba automatycznie sama się zaciska. Torbę mocujemy za pomocą zaczepów do pasa na narzędzia.

Kieszonki

Ostatnią pozycją są kosze zabezpieczające służące do przenoszenia na wysokości ciężkich przedmiotów i narzędzi o masie do 45,4 kg lub nawet do 113,4 kg.

Kosze mają pojemność 22,7 litra i są wyposażone w system zamykania zapobiegający wypadnięciu przenoszonych przedmiotów. Do wyboru mamy wersje worków ściąganych sznurkiem lub zamykanych na rzep. Gdy worek nie jest używany, może być złożony na płasko, co ułatwia jego przechowywanie. Kosze są wyposażone w wiele punktów zaczepowych umożliwiających podpięcie linek bezpieczeństwa.

Kosz na narzędzia

Polskie prawo mówi, że wszystkie narzędzia i akcesoria używane przez pracownika muszą być odpowiednio do niego przytwierdzone i zabezpieczone przed upuszczeniem (Dz. U. z 2003 r. Nr 178 poz. 1745), pracodawcy więc, wyposażając swoich pracowników w amortyzatory czy szelki, powinni dodatkowo wyposażyć ich również w sprzęt chroniący ich narzędzia, zwłaszcza że według statystyk co trzeci wypadek śmiertelny w pracy spowodowany jest przez przedmioty spadające z wysokości.

Na sam koniec – jako ciekawostkę – prezentuję tabelę, która pokazuje, z jaką siłą uderza spadający z wysokości nawet niewielki przedmiot. Np.: narzędzie o wadze 1,4 kg spadając z wysokości 15 m, uderza z siłą aż 241 kg! To jasno obrazuje nam, że zagrożenie jest realne, a takie uderzenia mogą okazać się śmiertelne i należy podjąć wszelkie działania, które mogą temu zapobiec.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Tomasz Rychlewski

O AUTORZE
Dział Produktów BHP
Rychlewski Tomasz
tel. 52 325 80 19
kom. 606 920 190
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane