Bezpieczeństwo i komfort - odzież dla ratowników medycznych

Bezpieczeństwo i komfort - odzież dla ratowników medycznych

Na rynku polskim dostępnych jest kilkadziesiąt rodzajów materiałów odblaskowych większość w kolorach srebrnym i żółtym, a każdy z nich, patrząc na jakość, jest inny od poprzedniego.

Dobór powinien być trafny i polegać na tym, aby określić swoje potrzeby w kontekście odzieży i w sposób rozsądny dobrać materiał odblaskowy tak, aby nie przepłacać, ale z drugiej strony mieć dobrą jakość w długim okresie użytkowania zapewniającą bezpieczeństwo i komfort użytkownikowi. Mając na celu bezpieczeństwo, należy pamiętać o tym, że samo posiadanie srebrnego materiału odblaskowego na odzieży może tego bezpieczeństwa nie podnosić.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 18 października 2010 r. są sformułowane wymagania odzieży dla zespołów ratownictwa medycznego, przede wszystkim powinny spełniać funkcję odzieży ostrzegawczej, a zatem zapewniać widzialność ratowników w warunkach ograniczonej widoczności, a to mogą dać tylko najwyższej jakości srebrne materiały odblaskowe.

Ratownicy ubrani w ubrania ocieplone włókniną Thinsulate z naszytymi materiałami odblaskowymi Scotchlite
materiał zdjęciowy udostępniony przez 3M Poland

Podobnie jest w przypadku włókniny ocieplającej. Tylko odpowiednia jakość i dobór jest nam w stanie zagwarantować w czasie pracy, wysiłku fizycznego poczucie komfortu.

Co więcej, jak to jest określone w załączniku nr 3 powyższego rozporządzenia, umundurowanie członków zespołu ratownictwa medycznego powinno być co najmniej klasy 2 w zakresie oporu cieplnego, a taki komfort cieplny może dać zastosowanie włókniny ocieplającej wysokiej jakości wykonanej w technologii mikrowłókien, kalandrowanej, dającą gwarancję nieszkodliwości potwierdzoną dokumentem Oeko-Tex Standard 100.

Ponadto oferowane na rynku materiały, dotyczy to zarówno materiałów odblaskowych, jak i włóknin ocieplających, powinny posiadać odpowiednie certyfikaty i dokumenty poświadczające dopuszczenie danego materiału na rynek. Są to najczęściej certyfikaty wydawane przez polskie lub zagraniczne jednostki certyfikujące, potwierdzające spełnienie przez dany produkt wymagań odpowiednich norm.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 października 2010 r. w sprawie oznaczenia systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołu ratownictwa medycznego określa, że ubiory niespełniające określonych wymagań mogą być używane do końca 2013 r.

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, umundurowanie członków zespołów ratownictwa medycznego zaliczane jest do środków ochrony indywidualnej, o którym również mowa w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2005 r. (Dz. U. Nr 259, poz. 2173). Z tego faktu wynikają konsekwencje formalno-prawne przede wszystkim dla producentów, gdyż wyroby stanowiące umundurowanie mogą być wprowadzane do obrotu tylko po spełnieniu wymagań rozporządzenia ministra gospodarki. Wynika z tego, że wyroby te powinny być zgodne z zasadniczymi wymaganiami dla środków ochrony indywidualnej zawartymi w rozporządzeniu.

Ratownicy górscy ubrani w ubrania ocieplone włókniną Thinsulate elementami odblaskowymi Scotchlite oraz skany termiczne ubrań i butów
materiał zdjęciowy udostępniony przez 3M Poland

Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie materiałów odblaskowych na odzieży, które powinno być tak usytuowane, aby zapewnić wysoki poziom widoczności w każdej sytuacji i pozycji. Ponadto w przypadku braku określenia wymagań dotyczących zarówno materiału odblaskowego, jak i włókniny ocieplającej skierowanych do producenta odzieży przez użytkownika, może skutkować tym, że użytkownik będzie miał problemy z jakością materiałów odblaskowych po pierwszych praniach.

Ponieważ szwalnia, producent nie mając jasno określonych wymagań, będzie kierował się rachunkiem ekonomicznym i zastosuje tańsze i co za tym idzie niższej jakości odpowiedniki tych materiałów, które mogą nie spełniać podstawowych parametrów.

Należy pamiętać, że każde pranie, kontakt z wodą czy środkami piorącymi, tarcie w bębnie pralki niszczą materiał odblaskowy. Każdy materiał posiada odpowiednią odporność na ilość prań oraz różne rodzaje prania – pranie domowe, chemiczne, przemysłowe. W przypadku braku określenia takich wymagań ratownik medyczny nie będzie wystarczająco widoczny podczas akcji ratowniczej.

Dokonując odpowiedniego wyboru materiału odblaskowego i włókniny ocieplającej, podnosicie bezpieczeństwo i komfort pracy sobie i swoim pracownikom.

autor: Piotr Głowski

Tekst artykułu zamieszczonego w dwumiesięczniku „Na Ratunek” 3/2012

O AUTORZE
Dział Materiałów Odblaskowych i Włóknin Ocieplających
Głowski Piotr
tel. 52 325 80 38
kom. 600 477 661
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane