Włókniny sprasowane 3M EXL

Włókniny sprasowane 3M EXL

Dlaczego warto stosować włókniny sprasowane 3M EXL™

Materiały ścierne towarzyszą ludzkości w różnej postaci od wieków. W zasadzie ich historia jest nierozerwalnie związana z naszym postępem. Od momentu, gdy nasi przodkowie zaczęli produkować pierwsze narzędzia z kamienia, a następnie nauczyli się wytapiać metale, ciągle powstawał problem związany z obróbką i wykańczaniem, niezależnie czy mówimy o obrabianiu drewna, kamienia czy metalu.

W miarę jak człowiek doskonalił swoje umiejętności i odkrywał coraz to nowsze technologie, wytwarzał coraz to nowe stopy metali. Stopniowo zmieniały się także wymagania stawiane przed materiałami służącymi do ich obróbki i wykańczania, które ewoluowały od prostych ściernic z kamienia, poprzez chyba najbardziej rozpowszechniony materiał, jakim jest „papier ścierny” do nowoczesnych rozwiązań, jakim są przestrzenne materiały ścierne, których przedstawicielem są włókniny ścierne.

W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć korzyści wynikające ze stosowania włóknin sprasowanych, a także pokrótce omówię ich podstawowe rodzaje.

Włókniny sprasowane 3M EXL™ znajdują szerokie zastosowanie w obróbce stali szlachetnych i kwasoodpornych. Dzięki swoim niepowtarzalnym właściwościom znajdują zastosowanie w wielu procesach, takich jak: oczyszczanie, zagładzanie, gratowanie oraz polerowanie.

To, co specjalnie wyróżnia włókniny od tradycyjnych materiałów to przede wszystkim:

Przestrzenna budowa, która umożliwia stałe odprowadzenie ciepła, co znacznie redukuje nagrzewanie obrabianego materiału, a w rezultacie nie powoduje tak zwanego przypalania stali. Zbierany materiał nie zapycha materiału ściernego i nie pogarsza jego właściwości ściernych w miarę postępu pracy. Dodatkową korzyścią z przestrzennej budowy włókniny jest równomierne rozłożenie materiału ściernego w całej objętości. Gwarantuje to długą żywotność materiału, który podczas pracy zachowuje cały czas takie same właściwości ścierne. Skutkiem tego jest zauważalne zmniejszenie kosztów obrabiania materiału w porównaniu z tradycyjnym nasypowym materiałem ściernym.

Włóknina sprasowana 3M EXL (Koło XL-UW i Dysk XL-RD)

Dzięki elastyczności możemy kształtować materiał ścierny, uzyskując możliwość docierania do elementów trudno dostępnych np. spawów pachwinowych.

Natomiast szeroka gama dostępnych ziarnistości (gradacji) pozwala na swobodną regulację ilości zbieranego materiału, a co za tym idzie szybkości pracy i wyglądu obrabianego metalu. Dodatkowym atutem włóknin sprasowanych jest znacznie lepsza gładkość obrabianych powierzchni w stosunku do obrabiania za pomocą nasypowego materiału ściernego czy płótna ściernego o takiej samej ziarnistości.

Obniżenie temperatury podczas pracy z włókninami sprasowanymi oraz ich elastyczność mają jeszcze dodatkowe konsekwencje w postaci znacznej poprawy bezpieczeństwa wynikającej ze znacznego ograniczenia (w porównaniu z tradycyjnymi materiałami nasypowymi) iskrzenia oraz pylenia podczas pracy.

Aktualnie wytwarzamy z włókniny 3M EXL™ cztery rodzaje produktów:

XL-UW – Koła z włókniny (do stosowania za pomocą szlifierki prostej i kątowej, a także szlifierki stacjonarnej)

mogą być stosowane do:

 • oczyszczania powierzchni
 • gratowania
 • zagładzania spawów
 • polerowania

Włóknina sprasowana 3M EXL XL-UW - Koła z włóknina sprasowanej 3M EXL XL-UW podczas pracy

XL-RD – Dyski z włókniny (do stosowania za pomocą szlifierki kątowej)

mogą być stosowane do:

 • oczyszczania powierzchni
 • gratowania
 • zagładzania spawów
 • polerowania

Włóknina sprasowana 3M EXL XL-RD - Dyski z włókniny sprasowanej XL-RD podczas pracy

XL-DR – Dyski z mocowaniem Roloc™ (do stosowania za pomocą szlifierki prostej oraz kątowej)

mogą być stosowane do:

 • gratowania
 • zagładzania spawów
 • polerowania

Włóknina sprasowana 3M EXL XL-DR - Ryski Roloc z włókniny sprasowanej podczas pracy

XL-SM – Trzpieniówki (do stosowania za pomocą szlifierki prostej)

mogą być stosowane do:

 • gratowania wewnętrznego
 • polerowania wewnętrznego

Włóknina sprasowana 3M EXL XL-SM - Trzpieniówki z włókniny podczas pracy

Włókniny sprasowane 3M EXL™ dostępne są w trzech podstawowych gradacjach:

 • Fine – odpowiadające gradacji P400 ÷ P600
 • Medium – odpowiadające gradacji P240
 • Coarse – odpowiadające gradacji P120

Podsumowując, włókniny sprasowane dzięki swoim unikalnym właściwością szczególnie nadają się do obróbki stali nierdzewnych. Dzięki dobremu odprowadzaniu ciepła redukują możliwość „przegrzania stali”, a dzięki swojej elastyczności materiał doskonale nadaje się do obróbki trudno dostępnych miejsc.

Zapraszamy Państwa do wypróbowania tego materiału i podzielenie się z nami swoimi uwagami na temat pracy z włókninami 3M EXL™. Obecnie można uzyskać bezpłatne próbki. Aby je otrzymać, prosimy o kontakt z naszymi doradcami technicznymi. Dla autorów najlepszych merytorycznych recenzji przewidujemy nagrody.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Tomasz Piernicki

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Materiałów Ściernych
Tomasik Ryszard
z-ca dyrektora ds handlowych
tel. 52 325 80 33
kom. 602 343 848
Napisz email
Dział Materiałów Ściernych i Napraw Blacharsko-Lakierniczych
Tamborski Wojciech
tel. 52 325 80 27
kom. 604 761 889
Napisz email
Dział Materiałów Ściernych
Fuss Dawid
kom. 600 477 662
Napisz email
Piła, 64-920 Piła, ul. Okrzei 18
Dział Materiałów Ściernych
Zawadzki Adam
kom. 608 049 082
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane