Cykliści bezpieczniejsi w Łabiszynie

Cykliści bezpieczniejsi w Łabiszynie

Ostatnie w cyklu – i bardzo udane – spotkanie z rowerzystami pod szyldem akcji „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny”, które odbyło się 21 września 2016 roku w Łabiszynie, to kontynuacja naszej tegorocznej współpracy z powiatową Policją w Żninie. Na cel wzięliśmy – podobnie jak w latach ubiegłych – podnoszenie bezpieczeństwa miłośników jednośladów. Tym razem poprzez odblaski i znakowanie ram.

W sercu Łabiszyna – na placu Tysiąclecia pod komendą Policji i Urzędu Miasta – przywitał nas łańcuszek chętnych osób na znakowanie i oklejanie rowerów. Od początku wiedzieliśmy, że mieszkańcy tego miasteczka są pozytywnie nastawieni do poprawiania swojego bezpieczeństwa i nie będzie trzeba ich do tego specjalnie przekonywać.

BWBB w Łabiszynie

Zorganizowani najpierw udawali się pod baldachim Policji, gdzie grawerowano im numery i wprowadzano rower do kartoteki – co ma zminimalizować ryzyko kradzieży – a następnie prosili nas o liczne i kolorowe oklejanie ram rowerów tak, by stać się lepiej widocznymi.

BWBB w Łabiszynie

Mieszkańcy dobrze zdają sobie sprawę z takiej potrzeby, a nawet konieczności. Pokonując nieraz drogę pomiędzy Łabiszynem, a np.: Żninem lub innymi pobliskimi miastami, widzą, jak niebezpieczna jest zwykła – mogłoby się wydawać – wycieczka rowerowa. I pragną to zmienić.

Pomysł pochwalił sam burmistrz miasta, a zainteresowanie całym wydarzeniem przekroczyło 90 osób. Choć akcja trwała w najlepsze, przybyli – z myślą o rodzinie i znajomych – dopytywali się, kiedy znów do nich przyjedziemy. Po takich pytaniach od razu widzimy, jak wielka jest potrzeba poprawy bezpieczeństwa, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

BWBB w Łabiszynie

Dziś mogliśmy pomóc osobom praktycznie w każdym wieku. Począwszy od kilkuletnich dzieci, które przyjeżdżały na swoich pierwszych pełnoprawnych rowerach, przez osoby młode, pracujące, całe rodziny, a skończywszy na najstarszym pokoleniu z zadbanymi kilkudziesięcioletnimi rowerami.

Liczymy na to, że efekty oklejania ram rowerowych materiałami odblaskowymi, pozytywnie odbiją się na statystykach, znacząco zmniejszając liczbę wypadków po zmroku z udziałem rowerzystów. Natomiast na efekt działania samych odblasków nie trzeba długo czekać. Wystarczy wybrać się na wieczorną przejażdżkę lub obejrzeć poniższe wideo.

Notka na stronie KPP w Żninie.

autor: Oskar Saja

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane