Odblaski zawitały w Żernikach

Odblaski zawitały w Żernikach

14 września 2016 roku po raz trzeci spotkaliśmy się z rowerzystami z powiatu żnińskiego w ramach akcji „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny”, aby poprawiając widoczność, podnosić bezpieczeństwo na polskich drogach poprzez wysokiej jakości materiały odblaskowe 3M.

Przedostatnie w cyklu miejsce, które odwiedziliśmy to wieś Żerniki niedaleko Janowca Wielkopolskiego, jeszcze w województwie kujawsko-pomorskim. Podobnie jak poprzednio przybyliśmy zaproszeni przez komendanta Policji w Żninie podinsp. Artura Krajewskiego, aby wespół z tamtejszymi funkcjonariuszami zadziałać na rzecz lokalnej społeczności.

BWBB w Żernikach

Tym razem wydarzenie zostało przeprowadzone przy Szkole Podstawowej, mając na uwadze w głównej mierze bezpieczeństwo pierwszoklasistów. Obok dzieci w kolejce do znakowania i oklejania rowerów ustawiali się również dorośli, nie tylko ich rodzice, ale także kadra nauczycielska, pracownicy szkoły oraz sołtys wsi, który – zresztą jako niejedyny – przybył z aż trzema rowerami! Ostatecznie w akcji wzięło udział około 45 jednośladów.

BWBB w Żernikach

Poprawa bezpieczeństwa na ulicach to proces wieloetapowy. Tutaj Policja zaczyna od grawerowania numeru w celu szybkiej weryfikacji w przypadku jego kradzieży. Znakowanie też skutecznie odstrasza potencjalnego złodzieja. Mundurowi następnie spotykają się z dziećmi jeszcze raz, aby wraz z Polfinkiem przekazać im trochę niezbędnej wiedzy na temat ruchu drogowego i środków ostrożności, które warto podejmować.

My z kolei zajmujemy się poprawą widoczności rowerzysty, co szczególnie istotne na terenach podmiejskich, niezabudowanych, bez wyznaczonej ścieżki rowerowej oraz w pobliżu szkół i przedszkoli.

Warto przypomnieć, że sprawnie działające światła tak przednie – białe lub żółte – jak i tylne – wyłącznie czerwone – to obowiązek po zmroku, a tylny czerwony odblask to konieczność bez względu na porę dnia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dodatkowo zwiększyć własne bezpieczeństwo, zakładając kask i kamizelkę odblaskową, oklejając odblaskowymi kolorowymi paskami ramę roweru lub wykorzystać inne odblaskowe akcesoria do poprawy widoczności.

BWBB w Żernikach

Przed nami już ostatnie w tym krótkim cyklu spotkanie, które odbędzie się za niecały tydzień, ale nie ostatnie w ogóle. „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny” to nasza odpowiedź na zagrożenia płynące z ciągłego przybywania samochodów na drogach. Z potrzeby niesienia pomocy pragniemy w tym zakresie podnosić świadomość najmłodszych użytkowników dróg oraz poprawiać ich bezpieczeństwo. To one w końcu są naszą przyszłością!

Notka na stronie KPP w Żninie.

Notka na stronie SP w Żernikach.

autor: Oskar Saja

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane