Lepiej widoczni w Barcinie

Lepiej widoczni w Barcinie

Cykl spotkań w ramach projektu „Bądź widoczny – bądź bezpieczny” trwa. Po zeszłotygodniowej akcji na żnińskim rynku przyszła pora na nieco mniejszy Barcin. Pod komendą Policji spędziliśmy kilka godzin, podczas których rozmawialiśmy z rowerzystami o odblaskach oraz oklejaliśmy im ramy jednośladów. Przed nami jeszcze dwie wizyty w pobliskich miejscowościach.

Chętnych na znakowanie rowerów nie brakowało. Osobom, dla których rower jest głównym środkiem transportu, a także formą rekreacji, zależało na zabezpieczeniu tak sprzętu, jak i zapewnieniu sobie bezpieczeństwa na drodze. Oznakowany i spisany przez policję rower to mniejsze prawdopodobieństwo kradzieży, a odblaski to lepsza widoczność – przede wszystkim – po zmroku.

BWBB w Barcinie

Lepiej widocznych i bardziej bezpiecznych na ulicach Barcina przybyło około 30 osób. Informacja roznosiła się nie tylko poprzez radiowy eter, ale również pocztą pantoflową, co świadczy o wysokiej świadomości zagrożeń i potrzeb mieszkańców miasta. Zainteresowani wydarzeniem ludzie „zarażali” znajomych pomysłem na podniesienie widoczności, a tym samym komfortu jazdy.

BWBB w Barcinie

W akcji wziął udział cały przekrój lokalnej społeczności. Spotkaliśmy się zarówno z dziećmi (przyprowadzonymi przez rodziców) – dla których odblaski to było coś zupełnie nowego – jak i ze starszym pokoleniem, babciami i dziadkami, którzy w równej mierze dbają o swój rower, co i bezpieczeństwo. Nie zabrakło oczywiście młodzieży i osób w kwiecie wieku.

Od pierwszych minut akcji przykładem świecili funkcjonariusze, którzy zakasując rękawy do pracy, jako pierwsi zabrali się do oklejania i znakowania własnych rowerów, w myśl zasady: dobre praktyki powinny iść z góry. Istotne jest, aby nie tylko informować ludzi o czyhających niebezpieczeństwach, ale także być dla innych wzorem w przeciwdziałaniu tym zagrożeniom.

BWBB w Barcinie

Za nami już dwa owocne spotkania w tym roku szkolnym, które utwierdzają nas w przekonaniu o słuszności i potrzebie promowania bezpieczeństwa na ulicach miast i wsi przy pomocy materiałów odblaskowych. Już po samej frekwencji widzimy, że hasło „Bądź widoczny – Bądź bezpieczny” nie pozostaje bez odzewu, a daje konkretne rezultaty, które przekładają się na lepsze życie wielu osób.

Notka na stronie KPP w Żninie.

autor: Oskar Saja

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane