Ponad 100 rowerów w Żninie!

Ponad 100 rowerów w Żninie!

Wczoraj, ostatniego dnia wakacji, w zorganizowanej przez żnińską komendę policji akcji znakowania oraz oklejania odblaskami rowerów pod szyldem „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny” wzięła udział przeszło setka cyklistów. Jest to promocja nie tylko wykorzystania jednośladów jako transportu codziennego, ale również, jeśli nie przede wszystkim, zachęta do podniesienia własnego bezpieczeństwa po zmroku.

Lokalizacja komendy w Żninie pozwoliła z całą inicjatywą wyjść na ulice, aby być jeszcze bliżej potrzebujących ludzi. Na te kilka pracowitych godzin starówka zapełniła się rowerami i osobami zainteresowanymi ich oznakowaniem – grawerowaniem numeru identyfikacyjnego, który jednocześnie był wprowadzany do kartoteki policyjnej oraz oklejeniem ich odblaskowymi pasami.

BWBB w Żninie

Praktycznie każdy chętny na znakowanie roweru, decydował się też na jego oklejenie – i vice versa – każdy chętny na rozświetlenie swojego roweru następnie prosił o jego oznakowanie. W ten sposób udało się poprawić bezpieczeństwo i widoczność około 110 rowerów żnińskiej społeczności. Ta, okazję do oznakowania będzie miała jeszcze w niedzielę na stadionie miejskim podczas zawodów rowerowych.

W Żninie i okolicach rowerami porusza się praktycznie każdy. Mieliśmy sposobność okleić rowery całym rodzinom z dziećmi, młodzieży, osobom nieco starszym oraz samym funkcjonariuszom. Ciekawostką jest, że na wydarzenie przybyły również osoby na wózkach inwalidzkich, a zdarzył się także wózek dziecięcy. Nawet przypadkowo przechodzące lub przejeżdżające osoby korzystały z możliwości, aby okleić i oznakować swój rower. Chętni przybywali do ostatnich minut akcji.

BWBB w Żninie

BWBB w Żninie

Zainteresowanie rowerzystów nie ograniczało się wyłącznie do wzięcia udziału w happeningu, zadawali także ważne pytania, na które z przyjemnością odpowiadaliśmy. Dzieci, zaglądając do wnętrza „magicznej” tuby, poznawały zasadę i efekt działania odblasków. Rodzice i inni pytali o skuteczność i wytrzymałość naklejanych pasków. Cieszyło ich, że nie straszne im warunki pogodowe, a widoczność sięga nawet 200 metrów. W końcu to odblaskowy materiał wykorzystywany na znakach drogowych. To po prostu musi działać!

Nas szczególnie cieszy fakt, że wraz z komendantem podinsp. Arturem Krajewskim całą akcję udało się przeprowadzić tuż przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym, kiedy to ruch uliczny – tak rowerowy, jak i samochodowy – będzie się tylko wzmagał, a przecież bezpieczeństwo i widoczność na drodze to kwestia kluczowa dla zdrowia i życia każdego.

BWBB w Żninie

Notka na stronie KPP w Żninie.

Notka na stronie Gońca Pałuckiego.

Notka w gazecie Pałuki na stronie piątej:

BWBB w Pałukach

autor: Oskar Saja

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane