Z wizytą w Centrum Technologicznym Klienta 3M

Z wizytą w Centrum Technologicznym Klienta 3M

W dniach 16-17 czerwca 2016 r. wraz z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym i Firmą FANUC zaprosiliśmy firmy członkowskie BKP do odwiedzenia Centrum Technologiczne Klienta 3M we Wrocławiu oraz firmy FANUC.

 

Centrum Technologiczne Klienta 3M

W ramach odwiedzin w Centrum Technologicznym Klienta 3M zostały zaprezentowane praktycznie wszystkie platformy technologiczne, na których bazują produkty wytwarzane przez 3M.

CTC Fanuc Wrocław 2016

Pokaz produktów rozpoczął się od prezentacji środka gaśniczego nieniszczącego włączonej elektroniki. Można było przekonać się, że zarówno tablety, jak i telefony zanurzone w tym środku nadal działają, a bezpośrednio po wyjęciu są suche. Środek jest stosowany między innymi w instalacjach gaszenia pożarów w centrach danych, bibliotekach, samolotach oraz innych miejscach, w których standardowe środki gaśnicze mogłyby spowodować ogromne szkody. Dodatkowo każdy chętny mógł wykąpać swoją komórkę w akwarium z tym środkiem.

CTC Fanuc Wrocław 2016

CTC Fanuc Wrocław 2016

Kolejnymi produktami, które wzbudziły wielkie zainteresowanie naszej grupy były samoostrzące się materiały ścierne Cubitron II i wypełniacze na bazie szkła oraz tradycyjnie już produkty konsumenckie.

CTC Fanuc Wrocław 2016

Po prezentacji platform technologicznych cała grupa została zaproszona do kolejnej sali, w której mogła zapoznać się z zastosowaniem prezentowanych wcześniej platform. Podczas prezentacji produktów dla stomatologów jakoś dziwnie nie było tłoku, jaki zwykle towarzyszył oprowadzającej nas Pani Emilii, która tym razem swobodnie prezentowała osiągnięcia 3M w tej materii.

CTC Fanuc Wrocław 2016

Sporym zaskoczeniem dla niektórych była ilość produktów 3M wykorzystywana w różnych dziedzinach naszego życia, choćby przy produkcji samochodów.

CTC Fanuc Wrocław 2016

CTC Fanuc Wrocław 2016

Po zwiedzeniu Centrum Technologicznego zostaliśmy zaproszeni do części fabryki 3M produkującej produkty BHP. Wrażenie robiły olbrzymie hale, w których maszyny i procesy technologiczne obsługiwane są oprócz ludzi przez roboty przemysłowe. Mocne pierwsze wrażenie!

Podczas zwiedzania w laboratorium jakościowym byliśmy przy sprawdzaniu jakości kasku G3000 i teraz już wiemy, że niezależnie od temperatury mając go na głowie, możemy czuć się bezpiecznie. Strasznie żałujemy, ale w tej części naszej wycieczki nie mógł nam towarzyszyć żaden aparat fotograficzny.

Fanuc

Kolejnym etapem wizyty była Firma Fanuc Polska – jest to polski oddział potężnego japońskiego koncernu produkującego między innymi: roboty przemysłowe, nowoczesne zautomatyzowane centra obróbcze oraz wtryskarki.

CTC Fanuc Wrocław 2016

Od utworzenia firmy w 1956 roku, prowadzone w niej były pionierskie prace nad koncepcją cyfrowych elementów sterujących i dzięki temu firma FANUC wciąż znajduje się w światowej czołówce producentów rozwiązań w dziedzinie robotyki przemysłowej, a po 60 latach obecności nadal jest liderem automatyzacji produkcji.

CTC Fanuc Wrocław 2016

Podczas wizyty na własne oczy przekonaliśmy się jak nowoczesne wtryskarki i centra obróbcze wspomagane przez roboty, pozwalają na szybką i wydajną pracę, zastępując człowieka przy monotonnej lub niebezpiecznej pracy.

Najsilniejszy robot świata:

Roboty w fabryce Audi:

Mieliśmy także możliwość odwiedzenia sali demonstracyjnej, w której zobaczyliśmy pracujące roboty i ich możliwości.

Zajrzeliśmy również do wnętrza nowoczesnej elektrycznej wtryskarki. Mnie osobiście bardzo zaskoczyła jej cicha praca w porównaniu do klasycznych rozwiązań opartych na siłownikach hydraulicznych.

CTC Fanuc Wrocław 2016

Niestety wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Po pełnym atrakcji dniu czekał nas jeszcze parogodzinny powrót do domu. Dziękujemy wszystkim obecnym za wspólną wyprawę i Pani Agnieszce za sprawną organizację wyjazdu. Zapraszamy ponownie w przyszłości.

autor: Tomasz Piernicki

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane