Toruń na piątkę! - czyli 5 finał BWBB

Toruń na piątkę! - czyli 5 finał BWBB

Od ponad miesiąca spotykaliśmy się z przedszkolakami z Torunia w ramach akcji „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny”, by całość zwieńczyć wczoraj wielkim finałem w SP5. Podczas tych kilku intensywnych tygodni zawitaliśmy do 6 przedszkoli, gdzie policjanci Wydziału Prewencji przybliżali dzieciom temat bezpieczeństwa na drodze i nie tylko. Lecz pod szyldem naszej akcji działo się o wiele więcej!

Od początku wiedzieliśmy, że chcemy pomagać najmłodszym dzieciom. Znając specyfikę miast, ruchu ulicznego i jego zagrożeń, zdecydowaliśmy się działać na rzecz przedszkolaków. Naszym celem jest poprawa ich bezpieczeństwa. Postawiliśmy na odblaski. Poprzez naukę połączoną z zabawą oraz praktykę noszenia kamizelek i innych gadżetów, uświadamiamy pociechy, jak istotne są materiały odblaskowe dla własnego bezpieczeństwa i życia.

Przedszkolaki podczas finału BWBB

przedszkolaki w kamizelkach odblaskowych

Wie o tym również pani Marzena Chmielewska z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, która wybrała 6 kolejnych przedszkoli do udziału w tegorocznej edycji. Były to:

  • Przedszkole Miejskie Nr 3,
  • Przedszkole Miejskie Nr 6,
  • Przedszkole Miejskie Nr 8,
  • Przedszkole Miejskie Nr 12,
  • Przedszkole Miejskie Nr 13,
  • Przedszkole Miejskie Nr 14.

Za część edukacyjną w przedszkolach odpowiadali funkcjonariusze i funkcjonariuszki Wydziału Prewencji KMP w Toruniu, którzy w sposób przystępny i interesujący zarówno dla nas, jak i dzieci opowiadali o zasadach ruchu drogowego, zawodzie policjanta, wyposażeniu rowerzysty oraz zachowaniu się w samochodzie, a na przykładzie "magicznej" tuby prezentowali sposób działania i skuteczność wysokiej jakości materiałów odblaskowych, choćby zawieszek. Tak przebiegł pierwszy etap całej akcji.

Przedszkolaki i magiczna tuba

A na tym nie koniec. W drugim etapie dzieci zostały zaproszone do konkursu plastycznego, w którym mogły wykazać się nabytą wiedzą i swoimi talentami. Format A4, technika dowolna. W przeszło 130 pracach można było znaleźć rysunki, kolorowanki, wycinanki oraz wydzieranki. Ponadto, dzieci zastosowały plastelinę, papier krepowy, naklejki, a nawet opaski odblaskowe.

Jury konkursowe nie miało łatwego zadania, musiało wytypować po dwie najlepsze prace z każdego przedszkola. Razem 12 wyjątkowych i barwnych obrazków, które zawisły na honorowym miejscu podczas wielkiego finału. Samych laureatów poznaliśmy w trakcie wręczania nagród indywidualnych.

Praca konkursowa

Praca konkursowa

Trzeci i ostatni etap – wielki finał – to ponad dwugodzinna gala przepełniona występami dzieci oraz quizami i zagadkami przygotowanymi specjalnie dla nich. To one tutaj stały w centrum wydarzeń – były zarówno publiką, która potrafiła gorąco i głośno dopingować swoich kolegów, jak również gwiazdami popołudnia, rozśpiewanymi, recytującymi wiersze, aktorami w inscenizacjach.

Dzieci radziły sobie świetnie ze wszystkimi zadaniami, które przed nimi postawiliśmy. W mgnieniu oka ułożyły znaki drogowe z puzzli, odnalazły drogę w labiryncie prowadzącą od numeru alarmowego odpowiednich służb do wydarzenia (np.: straż pożarna – płonący budynek), ubrały rowerzystę w kask, a rower wyposażyły w światełka itd. Temat bezpieczeństwa nie ma przed nimi tajemnic.

dzieci układają znaki drogowe

Dzieci podczas finału BWBB

Występ dzieci podczas BWBB

Dzieci podczas finału BWBB

Po przerwie ponownie zebraliśmy się na sali, by wręczyć wszystkim zasłużone nagrody. Prócz tych za konkurs plastyczny, przewidzieliśmy „cukierkowo” zapakowane zestawy odblaskowe za quizy – po dokładnych obliczeniach okazało się, że każde przedszkole otrzymało równą ilość punktów! - oraz poprzez ręce przedszkolaków prezes firmy pan Ryszard Błażejewski podarował paniom dyrektor łącznie 300 kamizelek odblaskowych wysokiej jakości. Prezent od serca, który na pewno się przyda.

Prezes wręcza koszulki odblaskowe przedszkolakom

Po części oficjalnej jeszcze na chwilę spotkaliśmy się przed wejściem do szkoły, aby zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Wszystkie dzieci były ubrane w kamizelki, czym zwracały na siebie uwagę nie tylko kierowców, ale także przechodniów. To miły drobiazg świadczący o tym, że to, co robimy naprawdę działa!

pamiątkowe zdjęcie z przedszkolakami

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć z finału oraz wszystkich prac plastycznych na nasz fanpage.

autor: Oskar Saja

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane