Warsztaty w ZSM nr 1 w Bydgoszczy

Warsztaty w ZSM nr 1 w Bydgoszczy

Jakiś czas temu opisywałem nasze szkolenie, które prowadziliśmy w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy z zakresu BHP. Dzisiaj możemy się już pochwalić kolejnym szkoleniem, a w zasadzie warsztatem dla uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych. Materiały ścierne, najnowsze technologie i wyjątkowe produkty – to wszystko uczniowie mogli poznać i przetestować podczas kilkugodzinnych zajęć.

Zacznijmy jednak od początku. Nie ma co brać się za narzędzia, jak nie ma się podstawowej wiedzy związanej z obsługą i wykorzystaniem danych technologii.

W związku z tym zaczynając nasze spotkanie, uznaliśmy, że pierwsza godzina zajęć będzie teoretyczna.

 Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Nasi specjaliści od materiałów ściernych omówili 4 główne technologie 3M, z którymi później pracowaliśmy na warsztatach:

  • włókniny Scotch-Brite
  • Cubitron II
  • Trizact
  • włókniny sprasowane EXL

Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Grupa uczniów, która liczyła około 15 osób (w sumie 2 takie grupy w 2 różnych sesjach szkoleniowych), z zainteresowaniem wysłuchała ciekawostek głoszonych przez naszych trenerów :)

Nie da się jednak ukryć, że większość oczekiwała na zajęcia praktyczne. Po około godzinie teorii przeszliśmy wszyscy do pomieszczenia warsztatowego i przyodziani w odpowiednie zabezpieczenia BHP (odzież ochronna, rękawice, okulary ochronne) przystąpiliśmy do działania.

Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Przygotowaliśmy dla uczniów 4 stanowiska pracy, na których mogli w różny sposób popracować nad obróbką stali. Szlifowanie, gradowanie, szczotkowanie, oczyszczanie, usuwanie spawów, czy przebarwień, nadawanie rysy – to wszystko wykonywali przy użyciu zaawansowanych technologicznie produktów 3M.

Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Wielu z uczniów miało możliwość pierwszy raz popracować z tego typu sprzętem. Szlifierka ręczna na pasy bezkrańcowe, czy oscylacyjna szlifierka do szlifowania drewna, były
z zainteresowaniem testowane przez szkolną młodzież.

Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Na warsztaty przygotowaliśmy specjalne materiały do obróbki. Pospawane rury, kątowniki, szerokie śruby, sztabki stali. Wszystko to po to, aby można było przetestować jak największą ilość zastosowań naszych technologii i produktów.

Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Chyba najbardziej efektownym było stanowisko poświęcone materiałom w technologii Cubitron II. Ostre szlifowanie twardych elementów stali sprawiało, że wokół pojawiało się mnóstwo iskier i sporo hałasu.

Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Na zajęciach nie zabrakło również pań, a w zasadzie pojawiła się jedna. Co prawda była trochę mniej chętna do testów, ale nasi prowadzący skutecznie zachęcali wszystkich uczniów do pracy.

Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Podczas warsztatów nie zabrakło również pokazów naszych techników. Cięcie stali na czas (materiał X – 28 s, Cubitron II – 7 sekund – zmierzone przez uczniów), czy prezentacja zabezpieczenia dla szlifierza w postaci ochrony głowy z systemem wymuszonego obiegu powietrza, zrobiła spore wrażenie na grupce obserwujących uczniów.

Warsztaty w ZSB Bydgoszcz

Podsumowując, bardzo się cieszymy, że nasze warsztaty cieszyły się zainteresowaniem,
a my mogliśmy wspomóc lokalną szkołę w uatrakcyjnieniu zajęć. Poniżej jeszcze krótki film zrealizowane podczas warsztatów oraz kilka dodatkowych zdjęć.

Zajęcia prowadzili:

 

  • Ryszard Tomasik – dyrektor handlowy
  • Adam Zawadzki – specjalista
  • Wojciech Tamborski – specjalista

 

Warsztaty ZSM w Bydgoszczy

Warsztaty ZSM w Bydgoszczy

Warsztaty ZSM w Bydgoszczy

Warsztaty ZSM w Bydgoszczy

Warsztaty ZSM w Bydgoszczy

autor: Łukasz Wilk

O AUTORZE
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane