Kowalewo i okolice wieczorami rozbłysną

Kowalewo i okolice wieczorami rozbłysną

Cykl spotkań pod hasłem „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny” z uczniami szkół podstawowych trwa. Po Szubinie, 5 listopada zawitaliśmy w niedaleko leżącym Kowalewie. Obierając sobie za cel podnoszenie bezpieczeństwa, wraz z Policją zaprosiliśmy uczniów do wspólnego happeningu, jakim było oklejanie rowerów kolorowymi paskami odblaskowymi.

Ku naszemu miłemu zaskoczeniu chętnych na „rozświetlenie” jednośladów było wielu. Z początku szacowaliśmy, że będzie to około 40 rowerów, lecz szybko zorientowaliśmy się, że przebijemy tę liczbę, by ostatecznie zakończyć na przeszło 50 sztukach. Jednak rowerów z naszymi odblaskami w gminie pojawi się więcej. Wśród zainteresowanych były nie tylko dzieci z tamtejszych podstawówek i gimnazjów – rowery bowiem na przyczepkach były zwożone choćby z Wąsosza – ale także całe rodziny, kadra nauczycielska i inni dorośli.

Bądź widoczny bądź bezpieczny w Kowalewie

Najbardziej cieszy nas sam fakt wysokiej świadomości całej lokalnej społeczności, która bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających ze słabych warunków oświetleniowych, pogodowych oraz samego stanu dróg. W Kowalewie i okolicach, gdzie rower jest podstawowym środkiem transportu większości osób i to już dzieci od najmłodszych lat, należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Nie wystarczy tylko o tym mówić, lecz trzeba zatrąbić, zakasać rękawy i działać.

Dlatego chcielibyśmy podziękować za poruszenie tej góry panu Arturowi Krajewskiemu z KMP w Bydgoszczy oraz za świetną organizację dyrektorowi Zespołu Szkół w Kowalewie panu Adamowi Hakowi i wszystkim, którzy wzięli udział w szerzeniu bezpieczeństwa na drogach. Te kilka godzin spotkania z pewnością zaowocują mniejszą ilością wypadków na pobliskich ścieżkach, a także większym poczuciem bezpieczeństwa dzieci.

Bądź widoczny bądź bezpieczny w Kowalewie

Lecz akcja „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny” to nie wyłącznie oklejanie rowerów. Już niedługo uczniowie tej szkoły znów spotkają się z panem Arturem, by wspólnie z Polfinkiem – maskotką policji – nauczyć się czegoś więcej o zachowaniu w ruchu drogowym i przeciwdziałać innym zagrożeniom. Choć kamizelki odblaskowe czy innego typu odblaski są tak potrzebne i realnie zwiększają naszą widoczność, to są działaniem doraźnym. Bez uświadamiania i przekazywania wiedzy o zachowaniu na drodze, szczególnie po zmroku, nie uchronią nikogo od nieszczęścia. Dlatego tak ważne jest połączenie tych akcji, by w parze z odblaskiem szła mądrość.

Notka i galeria na stronie Zespołu Szkół.

autor: Oskar Saja

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane