Szubin w świetle (od)blasku

Szubin w świetle (od)blasku

Szubińska Szkoła Podstawowa nr 2 to młodzież i kadra nie dosyć, że optymistycznie nastawiona do życia i drugiego człowieka, to jeszcze chętnie poruszająca się na dwóch kółkach. Codziennie kilkadziesiąt osób przyjeżdża do placówki rowerami. Aktywność fizyczna pięknie promująca zdrowy tryb życia. Za sprawą podinsp. Artura Krajewskiego, dobrze znającego tamtejsze środowisko, postanowiliśmy ruszyć z akcją Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny i pomóc w podniesieniu bezpieczeństwa uczniów na drogach, oklejając rowery odblaskami.

Umówione na 25 września 2015 spotkanie w SP nr 2 w Szubinie pod szyldem projektu Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny zorganizował Artur Krajewski, na co dzień podinspektor Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy, bardzo dobrze znany w okolicy. Zaprosił nas do współpracy z potrzeby serca, na rzecz dzieci postanowił zadziałać w swoim czasie wolnym od pracy.

prewencyjny wykład policjanta

Akcja została skierowana do klas 5-6 podstawówki i poruszała tematy bliskie szubińskiej społeczności. W godzinnym spotkaniu na sali gimnastycznej w pełni umundurowany policjant – w tej roli oczywiście pan Artur przedstawiał dzieciom różne informacje ze świata sieci, ruchu drogowego oraz życia w szkole. Wszystko w oparciu o aktualne i obowiązujące przepisy prawa.

Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i brały udział w zaaranżowanych wezwaniach, np.: weryfikacja numeru IMEI telefonu jednego z młodszych kolegów. Trochę nerwów i radość, bo telefon uczciwie zakupiony okazał się niekradziony i zwrócono go właścicielowi.

Druga część piątkowego spotkania to oklejanie rowerów chętnym uczniom kolorowymi paskami odblaskowymi 3M. Wraz z Łukaszem Wilkiem – będącym w projekcie od początku – zabraliśmy się do roboty. Rowerów było sporo i wciąż przybywało. Koniec końców „rozświetliliśmy” około 25-ciu, choć wiele dzieci i to już z klas 3-4 zainteresowanych wydarzeniem pytało, kiedy znów przyjedziemy, aby im także tak okleić rower. Otwarte ręce dyrektorskie tylko nas do tego zachęcają.

Bądź widoczny Bądź bezpieczny w Szubinie

Uczniowie prosili głównie o kolory tożsame z ich rowerami. Wielu z nich udało się właśnie tak dobrać, że nikt nie był w stanie odróżnić oryginalnego malowania od odblasku. Podobało im się to, z pewnością spodoba im się także efekt docelowy, kiedy to po zmroku rozjaśnią ulice miast i wsi. Biały odblask na ramie i widełkach, czerwony z tyłu, a na głównej części ramy np.: niebieski lub zielony, nie brakowało także chętnych na intensywny żółty. Zachęceni zostali również pracownicy szkoły: nauczyciele, panie kucharki i inni.

Powoli szykujemy się do kolejnych akcji „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny” z tradycyjnymi już pogadankami policjantów mówiącymi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym najmłodszym. Do zobaczenia zatem w szkołach i przedszkolach!

Notka i więcej zdjęć na stronie szkoły.

autor: Oskar Saja

Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Solec Kujawski, 86-050 Solec Kujawski, ul. Unii Europejskiej 33
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane