System klejący Scotch Weld PUR

System klejący Scotch Weld PUR

System klejący Scotch Weld PUR

Systemy Scotch Weld PUR firmy 3M są jednoskładnikowymi klejami konstrukcyjnymi, niewymagającymi mieszania. Ponieważ są to kleje samowiążące, czas wiązania jest krótki, a trwałość połączenia jest uzyskiwana dzięki reakcji kleju z niewielką ilością wilgoci zawartej w klejonych detalach i otoczeniu. Pozwala nam to na podwojenie wydajności w porównaniu z konwencjonalnymi klejami.

Kleje Scotch Weld PUR wyjątkowo dobrze nadają się do łączenia ze sobą szerokiego asortymentu materiałów, a ponieważ nie zawierają one żadnych rozpuszczalników, nie stanowią więc zagrożenia uszkodzenia powierzchni wrażliwych na ich działanie.

Kleje Scotch Weld PUR doskonale nadają się także do wypełniania szczelin. Charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz elastycznością zastosowań, a ponadto są łatwe i bezpieczne w użyciu. Kleje te zapewniają dużą wytrzymałość spoiny i zapewniają ochronę środowiska naturalnego, podobnie jak wiele innych klejów konstrukcyjnych dwuskładnikowych. Nie wymagają one jednak mocowania detali w przyrządach obróbkowych lub ich zaciskania i suszenia przez dłuższy czas. Zwykle wystarczy tylko krótkotrwałe unieruchomienie łączonych elementów względem siebie.

W celu uzyskania cienkiej spoiny wygodnie jest wykorzystać proste uchwyty zaciskowe oraz zastosować typ kleju o małej lepkości. Nie jest jednak bezwzględnie konieczne zaciskanie klejonych elementów. Nadmiar kleju wyciśnięty spomiędzy detali może zostać usunięty po zakończeniu klejenia, nie pozostawiając śladów zabrudzenia, bez uszkodzenia powierzchni materiału.

Kleje Scotch Weld PUR dają nam w trakcie łączenia czas, niezbędny do ustawienia lub przesunięcia dwóch elementów względem siebie. Następnie wiążą się i twardnieją w ciągu kilku sekund od momentu zaciśnięcia detali. Pełna siła wiązania zostaje osiągnięta po upływie około 20 minut – do kilku godzin, zależnie od rodzaju materiału i wybranych zastosowań. Do tego czasu jednak twój produkt już dawno może być zapakowany i wysłany do klienta.

Kleje Scotch Weld PUR

W przypadku produkcji seryjnej krótki czas wstępnego wiązania umożliwia szybkie podanie detalu do następnego stanowiska. Jeśli zrobisz jakiś błąd, detale można łatwo rozdzielić poprzez podgrzanie (do 120°C), zanim klej całkowicie stwardnieje. Zdolność do demontażu będzie zależeć od porowatości materiału i czasu, jaki minął od jego sklejenia.

Dla poprawienia wydajności pracy można skorzystać z opcjonalnego podgrzewacza kleju Scotch Weld Pur, który może pomieścić cztery zasobniki kleju po 295 ml, gotowe po podgrzaniu do natychmiastowego użytku.

Na polskim rynku swoje zastosowanie znajdują trzy rodzaje kleju:

  • Klej Scotch Weld Pur TE-100
    – z przeznaczeniem do klejenia drewna miękkiego (sosna, lipa, świerk itp.), oraz z czasem otwartym ok. 1 minuty.
  • Klej Scotch Weld Pur TE-200
    – z przeznaczeniem do klejenia drewna twardego (buk, dąb itp.), oraz z czasem otwartym ok. 2 minuty.
  • Klej Scotch Weld Pur TS-230
    – z przeznaczeniem do klejenia tworzyw sztucznych, a również szkła z drewnem lub tworzywem sztucznym (z wyjątkiem polipropylenu i polietylenu), oraz z czasem otwartym ok. 2-2,5 minuty.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Mirosław Jaźwiński

O AUTORZE
Dział Taśm Klejących i Klejów Przemysłowych
Jaźwiński Mirosław
z-ca dyrektora ds handlowych
tel. 52 325 80 32
kom. 602 251 310
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane