Centrum Technologiczne Klienta we Wrocławiu

Centrum Technologiczne Klienta we Wrocławiu

Spotkanie z partnerami

W dniach 13/14.10.2014 r. we Wrocławiu odbyło się spotkanie najlepszych klientów działu Taśm i Klejów Przemysłowych 3M, z Polski środkowej i północnej. Było to spotkanie branżowe, a uczestniczyli w nim przedstawiciele firm meblowych. W dniu 13.10.2014 r. spotkaliśmy się w miłym hotelu „Trzebnica” w Trzebnicy.

Niektórzy goście po podróży z Północnej Polski (6 godzin jazdy) skorzystali z Aquaparku, który znajduje się po przeciwnej stronie ulicy i po odpoczynku i relaksie na basenie, zjedliśmy bardzo dobry obiad, w miłej atmosferze. Chciałbym w tym miejscu podziękować obsłudze hotelu za miłe przyjęcie i smaczne jedzenie.

Wieczorem udaliśmy się wszyscy do Wrocławia na tor kartingowy Wrocław Racing Center. Tam po zapoznaniu się ze sprzętem (gokartami), odbył się wyścig – F1 Race+ – w którym wzięli udział wszyscy obecni. Muszę przyznać, że zabawa była przednia. Myślę, że wszystkim się podobało, w każdym razie nikt nie narzekał. Pierwsze dwa miejsca na „pudle” zdobyli goście z naszej zaprzyjaźnionej firmy Wójcik Fabryka Mebli, a na trzecim miejscu, jak przystało na organizatora, uplasowałem się ja.

Drugiego dnia miał nastąpić najważniejszy punkt spotkania, a mianowicie zwiedzanie CTC (Centrum Techniczne Klienta), prezentacja dotycząca nowych produktów oraz zwiedzanie fabryki 3MPoland. Tak więc 14.10.2014 r.w godzinach przedpołudniowych dotarliśmy do fabryki 3M na ul. Kowalskiej i zameldowaliśmy się w Centrum Innowacji – CTC.

horus ctc

Był to bardzo ciekawy punkt programu. Mogliśmy obejrzeć tam wiele innowacyjnych produktów i ciekawych aplikacji, które zostały zebrane w jednym miejscu. Prawdopodobnie, nigdzie indziej nie udałoby się zobaczyć na raz tak wielu zastosowań, ciekawych i innowacyjnych produktów.

Duże wrażenie na wszystkich obecnych zrobił przezroczysty płyn (wygląda ja woda) o nazwie Novec™, który znajdował się w takim akwarium i zanurzony w nim był włączony tablet. Niektórzy próbowali wkładać tam swoje telefony komórkowe, a one nadal działały.

horus CTC

Jest to specjalny środek nieprzewodzący prądu, stosowany m.in. do gaszenia urządzeń elektrycznych, czy zbiorów bibliotecznych lub zabytkowych obrazów. Podczas takiego gaszenia rzeczy polewane tym płynem nie ulegają zniszczeniu. Tzw. test palca, który polega na zanurzeniu go w płynie i wyjęciu, pokazuje, że palec jest suchy.

Innym interesującym miejscem był samochód osobowy (Fiat 500), w którym pokazane zostały miejsca i aplikacje wielu produktów 3M, takich jak materiał Thinsulate do wygłuszeń akustycznych, folie ochronne wykorzystane przy zabezpieczaniu progów czy nadkoli, wykorzystanie taśm klejących i klejów w różnych miejscach itp.

horus CTC

Obejrzeliśmy również produkty i ich zastosowania z takich działów produkcyjnych jak:

  • materiały ścierne
  • taśmy klejące i kleje
  • materiały stomatologiczne
  • materiały medyczne
  • produkty z działu elektrycznego i telekomunikacji
  • środki ochrony indywidualnej
  • produkty odblaskowe
  • materiały biurowe

horus CTC

Następnym punktem programu była prezentacja nowych produktów z dywizji Taśm klejących i Klejów Przemysłowych, przygotowana przez koleżankę z marketingu i kolegę przedstawiciela handlowego odpowiedzialnego za region północnej Polski, z ramienia 3M Poland. Informacje, jakie zostały przekazane zebranym gościom, dotyczyły przede wszystkim nowych klejów w sprayu w zagazowanej butli, wodnego kleju do pianek i innych materiałów szczególnie w rynku tapicerskim (ale i nie tylko), oraz nowych, znacznie tańszych taśm dwustronnie klejących z grupy VHB i kilka innych produktów, o których w tej chwili nie będę się już rozpisywał.

Prezentacja zwróciła uwagę przede wszystkim na nowe ciekawe rozwiązania, mogące mieć zastosowanie w branży produkcji mebli.

Kolejnym i już ostatnim elementem spotkania było zwiedzanie fabryki taśm klejących i klejów. Sam zakład już z zewnątrz robi duże wrażenie. Ogromny obszar i duże hale produkcyjne. Jest to obecnie największa fabryka 3M w Europie, a planuje się już jej dalszą rozbudowę. Po działach produkcyjnych oprowadził nas Pan odpowiedzialny za procesy produkcyjne.

Obejrzeliśmy bardzo ciekawe miejsca m.in. dwa stojące obok siebie coatery do powlekania klejem taśm klejących. Każdy z nich ma długość kilkudziesięciu metrów. Zostaliśmy poinformowani, w jakim miejscu i jakie procesy tam zachodzą. Następnie zobaczyliśmy dział, w którym znajdują się różnego rodzaju maszyny do cięcia taśm klejących, jest ich tam kilkanaście i prawie każda inna (cięcie odbywa się za pomocą różnych technologii).

Dalej podążyliśmy na stanowiska, gdzie produkuje się kleje w sprayu, w puszkach ok. 0,5 litra. W ofercie 3M jest wiele rodzajów takich klejów i są one tam nalewane do odpowiednich opakowań, zabezpieczane i pakowane. Następnie przeszliśmy przez strefę magazynową. Choć magazyn był bardzo duży, to okazało się, że w zasadzie gotowych produktów się nie magazynuje. Przebywają one tam bardzo krótko i są zaraz wywożone do klienta, który oczekuje na zamówiony towar.

Nie jestem w stanie tu wszystkiego opisać, bo musiałbym chyba napisać książkę, ale reasumując, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować Pani Emilii, która w ciekawy sposób, na wesoło i z humorem oprowadziła nas po Centrum Innowacji, oraz wszystkim, którzy byli zaangażowani w tak miłe i owocne przyjęcie grupy kilkunastu osób.

Dziękuję również gościom, którzy dotarli na zorganizowane przez nas spotkanie klientów. Mam nadzieję, a nawet odnoszę takie wrażenie, że zdobyte informacje podczas całego spotkania w Fabryce Taśm i Klejów 3M we Wrocławiu, przyczynią się do poszerzenia wyobraźni i wygenerowania nowych pomysłów, które mogą wpłynąć na zastosowanie nowych technologii w nowych wzorach oferowanych mebli, przez naszych kontrahentów.

autor: Mirek Jaźwiński

O AUTORZE
Dział Taśm Klejących i Klejów Przemysłowych
Jaźwiński Mirosław
z-ca dyrektora ds handlowych
tel. 52 325 80 32
kom. 602 251 310
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane