Ochrona dróg oddechowych - część 1

Ochrona dróg oddechowych - część 1

Aspekty prawne.

Prawidłowa ochrona dróg oddechowych pracownika, który narażony jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, przysparza nie lada kłopotów zarówno pracodawcom, jak i firmom oferującym ochrony osobiste. Zanim jednak przejdę do opisu podstawowych kryteriów, jakimi powinniśmy się kierować podczas doboru sprzętu klienci, i jakie informacje powinniśmy przekazać doradcy technicznemu w celu prawidłowego procesu dobrania odpowiednich ochron, należy z pewnością odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie przez naszych klientów:

„Gdzie można znaleźć informacje o obowiązkach, które nakładają na pracodawcę, konieczność stosowania w zakładach pracy, ochrony osobistej?”

Jedynym i najważniejszym dokumentem, który nakłada taki obowiązek na pracodawcę, jest Kodeks Pracy, a konkretnie Art. 207 K.P. § 1,2,3, który mówi:

W szczególności pracodawca zobowiązany jest:

  1. Wykorzystując zdobycze nauki i techniki chronić zdrowie i życie pracowników.
  2. Organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Musimy pamiętać również, że zapis Art. 216-218 K.P mówi nam o tym, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom sprzęt, który spełnia wymagania zgodne ze znakiem CE. W tym przypadku możemy również powiedzieć o ustawie, a konkretnie (Dz.U.Nr 166/2002,poz.1360 ze zm.), który wprowadził zapis: Niedopuszczalne jest wyposażenie stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności określonych w odrębnych przepisach.

Ochrona górnych dróg oddechowych 3M

Dodatkowo musimy pamiętać o zmianach w Kodeksie Pracy z roku 2009, które były jak na tamten czas dość mocno opisane w mediach. Główne zmiany, jakie wprowadzono w tym czasie, wynikały z uwzględnienia dyrektywy Wspólnot Europejskich, w tym: dyrektywy nr 89/391/EEC o wprowadzeniu odpowiednich środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy. Przepis ten „zobowiązuje kraje członkowskie do uwzględnienia wymagań dyrektywy w krajowych przepisach regulujących prawo pracy”.

W tych zmianach, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na Art. 215 K.P (eliminacja i minimalizacja ryzyka). Należy również pamiętać, że wprowadzone zmiany nałożyły na pracodawcę odpowiedzialność za prawidłowo stosowany sprzęt w firmie.

Mając świadomość, jakie obowiązki i jaką odpowiedzialność ponosi pracodawca, nie ma się co dziwić, że zadawane pytania doradcą technicznym, w przypadku doboru ochron osobistych są tak szczegółowe lub tak postawione, że często trudno na nie odpowiedzieć jednoznacznie. W wielu przypadkach, które ostatnio realizowaliśmy u naszych klientów, nie dało się odpowiedzieć jaki rodzaj ochron spełni wszystkie kryteria stawiane zabezpieczeniom pracownika podczas wykonywania prac.

Dopiero analiza środowiska pracy i podział zadań, jakie mieli do wykonania pracownicy, umożliwiły przeprowadzenie doboru ochron osobistych, które prawidłowo zabezpieczały pracowników. Mimo że na początku wydawałoby się, że jeden rodzaj półmaski załatwi sprawę, po analizie okazało się, że niestety cześć preparatów stosowanych w procesach produkcyjnych kwalifikuje się na stanowiska, gdzie minimalnym zabezpieczeniem jest stosowanie aparatów izolujących.

autor: Sebastian Kęciński

O AUTORZE
Opiekun Regionu Dział BHP
Kęciński Sebastian
kom. 608 388 273
Napisz email
Inżynier mechaniki precyzyjnej oraz specjalista ds. bhp i inspektor ochrony przeciwpożarowej. Członek i wiceprezes Pilskiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP. Zawodowo związany z działalnością służb bhp od 17 lat. Specjalizuje się w typowaniu i ocenie zagrożeń na stanowiskach pracy oraz w doborze odpowiednich środków ochrony dróg oddechowych, słuchu, wzroku oraz ochrony spawacza. Zdobywca licznych nagród przyznawanych przez koncern 3M za efektywne wdrażanie produktów BHP.
Zadaj pytanie
* pola wymagane