Targi Expo Silesia SteelMet 2012

Targi Expo Silesia SteelMet 2012

Międzynarodowe Targi Stali, Metali Nieżelaznych, Technologii i Produktów SteelMet 2012

W dniach 6-7 listopada 2012 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszego stanowiska nr 34, podczas targów odbywających się w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu. Jako producent materiałów ściernych będziemy mogli Państwu przedstawić wyroby z włókniny sprasowanej EXL™, produkowane przez naszą firmę z materiałów światowego lidera – firmy 3M.

Materiały z włókniny sprasowanej EXL™ służą do obróbki i wykańczania stali szlachetnej np. stali nierdzewnej, ze szczególnym uwzględnieniem obrabiania powierzchni trudno dostępnych i spawów pachwinowych.

Włókniny sprasowane 3M EXL™ znajdują szerokie zastosowanie w obróbce stali szlachetnych i kwasoodpornych. Dzięki swoim niepowtarzalnym właściwościom znajdują zastosowanie w wielu procesach, takich jak: oczyszczanie, zagładzanie, gratowanie oraz polerowanie.

To, co specjalnie wyróżnia włókniny od tradycyjnych materiałów to przede wszystkim:

Przestrzenna budowa, która umożliwia stałe odprowadzenie ciepła, co znacznie redukuje nagrzewanie obrabianego materiału, a w rezultacie nie powoduje tak zwanego przypalania stali. Zbierany materiał nie zapycha materiału ściernego i nie pogarsza jego właściwości ściernych w miarę postępu pracy. Dodatkową korzyścią z przestrzennej budowy włókniny jest równomierne rozłożenie materiału ściernego w całej objętości. Gwarantuje to długą żywotność materiału, który podczas pracy zachowuje cały czas takie same właściwości ścierne. Skutkiem tego jest zauważalne zmniejszenie kosztów obrabiania materiału w porównaniu z tradycyjnym nasypowym materiałem ściernym.

Włóknina sprasowana 3M EXL (Koło XL-UW i Dysk XL-RD)

Dzięki elastyczności możemy kształtować materiał ścierny, uzyskując możliwość docierania do elementów trudno dostępnych np. spawów pachwinowych.

Natomiast szeroka gama dostępnych ziarnistości (gradacji) pozwala na swobodną regulację ilości zbieranego materiału, a co za tym idzie szybkości pracy i wyglądu obrabianego metalu. Dodatkowym atutem włóknin sprasowanych jest znacznie lepsza gładkość obrabianych powierzchni w stosunku do obrabiania za pomocą nasypowego materiału ściernego czy płótna ściernego o takiej samej ziarnistości.

Obniżenie temperatury podczas pracy z włókninami sprasowanymi oraz ich elastyczność mają jeszcze dodatkowe konsekwencje w postaci znacznej poprawy bezpieczeństwa wynikającej ze znacznego ograniczenia (w porównaniu z tradycyjnymi materiałami nasypowymi) iskrzenia oraz pylenia podczas pracy.

Obecnie wytwarzamy z włókniny 3M EXL™ cztery rodzaje produktów:

XL-UW – Koła z włókniny (do stosowania za pomocą szlifierki prostej i kątowej, a także szlifierki stacjonarnej)

mogą być stosowane do:

 • oczyszczania powierzchni
 • gratowania
 • zagładzania spawów
 • polerowania

Włóknina sprasowana 3M EXL XL-UW - Koła z włóknina sprasowanej 3M EXL XL-UW podczas pracy

XL-RD – Dyski z włókniny (do stosowania za pomocą szlifierki kątowej)

mogą być stosowane do:

 • oczyszczania powierzchni
 • gratowania
 • zagładzania spawów
 • polerowania

Włóknina sprasowana 3M EXL XL-RD - Dyski z włókniny sprasowanej XL-RD podczas pracy

XL-DR – Dyski z mocowaniem Roloc™ (do stosowania za pomocą szlifierki prostej oraz kątowej)

mogą być stosowane do:

 • gratowania
 • zagładzania spawów
 • polerowania

Włóknina sprasowana 3M EXL XL-DR - Ryski Roloc z włókniny sprasowanej podczas pracy

XL-SM – Trzpieniówki (do stosowania za pomocą szlifierki prostej)

mogą być stosowane do:

 • gratowania wewnętrznego
 • polerowania wewnętrznego

Włóknina sprasowana 3M EXL XL-SM - Trzpieniówki z włókniny podczas pracy

Włókniny sprasowane 3M EXL™ dostępne są w trzech podstawowych gradacjach:

 • Fine – odpowiadające gradacji P400 ÷ P600
 • Medium – odpowiadające gradacji P240
 • Coarse – odpowiadające gradacji P120

Podsumowując, włókniny sprasowane dzięki swoim unikalnym właściwością szczególnie nadają się do obróbki stali nierdzewnych. Dzięki dobremu odprowadzaniu ciepła redukują możliwość „przegrzania stali”, a dzięki swojej elastyczności materiał doskonale nadaje się do obróbki trudno dostępnych miejsc.

Zapraszamy Państwa do wypróbowania tego materiału i podzielenie się z nami swoimi uwagami na temat pracy z włókninami 3M EXL™. Aktualnie można uzyskać bezpłatne próbki. Aby je otrzymać, prosimy o kontakt z naszymi doradcami technicznymi. Dla autorów najlepszych merytorycznych recenzji przewidujemy nagrody.

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Łukasz Wilk

O AUTORZE
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane