Bądź Widoczny - Bądź Bezpieczny z Bydgoską Masą Krytyczną

Bądź Widoczny - Bądź Bezpieczny z Bydgoską Masą Krytyczną

Oklejanie rowerów i pokazowy przejazd po ulicach Bydgoszczy

Impreza jest częścią akcji „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny” organizowanej przez Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe. Wraz z dziennikarzem portalu internetowego MM Bydgoszcz i rowerzystami Bydgoskiej Masy Krytycznej, wybraliśmy się po zmroku na testowy przejazd ulicami Bydgoszczy. Z perspektywy wnętrza jadącego auta, sprawdzaliśmy jak dobrze widać rower z zamontowanymi odblaskami. Efekt był piorunujący.

Zeszłotygodniowa akcja jest częścią cyklu imprez edukacyjnych pt. „Bądź Widoczny – Bądź Bezpieczny”. Wspólnie z policją i pod patronatem prezydenta Bydgoszczy, spotykamy się m.in. z osobami niepełnosprawnymi, rowerzystami, przedszkolakami i uczniami. Celem akcji jest pokazanie, jak ważne jest używanie odblasków.

Spotkanie z cyklistami Bydgoskiej Masy Krytycznej rozpoczęło się na parkingu hipermarketu Tesco. Okleiliśmy rowery specjalnymi, różnokolorowymi, samoprzylepnymi foliami odblaskowymi. Po dokładnym oznaczeniu rowerów ruszyliśmy w drogę. Za pomocą kamery sprawdziliśmy, jak z samochodu widać rowery z naklejonymi odblaskami.

Efekt „eksperymentu” okazał się piorunujący. Rowery widać było z dużej odległości, nawet w miejscach dobrze oświetlonych przez latarnie uliczne. Kiedy rowerzyści używali odblasków, to wdzieliśmy ich nawet z dystansu 150 metrów, co dawało nam kilka sekund więcej na reakcję. Okazuje się, że boczne odblaski mogą minimalizować ryzyko wypadku, np. wtedy, kiedy cyklista przejeżdża przez ulicę. Jak pokazują statystki, większość wypadków z udziałem rowerzystów są uderzeniami w bok roweru.

Zeszłotygodniowa akcja jest zapowiedzią m.in. imprezy, która odbędzie się w ostatni piątek października. Podczas Masy Krytycznej, która przejedzie tego dnia przez Bydgoszcz, damy możliwość wszystkim rowerzystom oklejenia swoich pojazdów.

autor: Łukasz Wilk

O AUTORZE
Dział Szkoleń i Inspekcja Sprzętu BHP
Wilk Łukasz
tel. 52 325 80 23
kom. 608 514 200
Napisz email
Zadaj pytanie
* pola wymagane