Sezon na maty - 3M Nomad Aqua

Sezon na maty - 3M Nomad Aqua

Sezon na maty

Niestety, mamy zimę. Niewiele osób lubi tę porę roku. W tym właśnie czasie, a właściwie aż do późnej wiosny w obiektach użyteczności publicznej oraz w firmach należy zwrócić szczególną uwagę na czystość wejść. Ponieważ do większości najlepiej przemawiają liczby, zacznijmy od nich. 80% zanieczyszczeń wnoszonych jest do budynku na butach osób do nich wchodzących.

Każde 1000 osób wnosi około 100 gramów piasku. W okresie jesienno-zimowym wielkość ta jest 10 razy większa. Jak sobie z tym poradzić?

Odpowiedź jest prosta – należy zbudować efektywny system mat wejściowych.

Efektywny – czyli taki który:

  • zmniejszy ilość wnoszonego brudu i ograniczy koszty utrzymania czystości
  • wpłynie na mniejsze zniszczenie posadzek piaskiem
  • ograniczy możliwość poślizgu
  • poprawi estetykę wejścia

W myśl sloganu „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”, optymalny system mat składa się z trzech, różnych w zależności od miejsca instalacji, rodzajów mat:

  • I strefa (zewnętrzna) ma za zadanie zatrzymywanie błota, piasku, śniegu,
  • II strefa (w wiatrołapie) ma poprawić to, czego nie zrobiła strefa I i częściowo powinna absorbować wilgoć z butów,
  • mata położona wewnątrz, w tzw. III strefie ma maksymalnie usunąć wodę z butów, aby nie była ona wnoszona do budynku.

Im dłuższa strefa wejściowa, tym lepszy efekt czyszczenia obuwia. Wg danych firmy 3M odnoszących się do mat Nomad™, dwumetrowy system usuwa 42 proc. brudu, czterometrowy 65 proc., a dziesięciometrowy aż 90 proc.

Maty wejściowe 3M Nomad Aqua

Myli się ten, kto sądzi, że w tej strefie można położyć resztkę wykładziny dywanowej. Teoretycznie dwa podobne materiały mają zupełnie inne właściwości. Wykładzina ma ozdobić pomieszczenie i wygłuszyć. Wykładziny dywanowe z zasady nie powinny absorbować wody. Maty III strefy wręcz odwrotnie – mają maksymalnie wchłaniać płyny. Te najlepsze nawet 5 l/mkw. Są jednak sytuacje, gdy nie ma możliwości instalacji I i II strefy. Tak się zdarza na przykład w sklepach, salonach usytuowanych bezpośrednio przy chodniku miejskim. Wtedy konieczne jest położenie maty, która spełni zadania wszystkich stref. Powinna mieć więc zarówno włókna do zatrzymywania, ukrywania piasku, jak i wody. Dzięki kombinacji dwóch rodzajów włókien takie wymagania spełniają rozwiązania 3M: Mata Premium Nomad Aqua Plus i Mata Ekonomiczna Nomad Standard.

Maty wejściowe mają zbierać brud i wilgoć z obuwia podczas przechodzenia po nich. Kiedy brud znajdzie się w macie, nie chcemy go więcej oglądać. Dobrej jakości maty firmy 3M ukrywają brud w swojej strukturze i tym samym zapobiegają przenoszeniu go do dalszych części budynku. Maty o włóknach ciętych zazwyczaj mają mało przestrzeni pomiędzy włóknami, dlatego po pewnym czasie piasek „osiada” na macie, sprawiając, że przestaje ona być efektywna, a brud z maty dostaje się do budynku.

Zapraszamy do obejrzenia porównawczego testu skuteczności mat Aqua Plus i mat o włóknach ciętych podczas deszczowej pogody.

Test porównawczy

ZOBACZ PRODUKTY

autor: Marek Świętkowski

Zadaj pytanie
* pola wymagane